Zapaľovacie sviečky v aute: Čo sa oplatí o nich vedieť?

Pripravili sme pre všetkých čitateľov "motoristov" ďalší článok, tentoraz o zapaľovacích sviečkach, ktoré bežne nájdeme vo svojich autách so spaľovacím motorom. Čo je dobré o nich vedieť? Ako sa o ne najlepšie starať? Aký majú konkrétny význam?

Akú majú funkciu?


Zapaľovacie sviečky v benzínovom motore jednoducho zapaľujú stlačenú zmes paliva so vzduchom vo valci a spôsobujú tak výbuch, ktorý dáva do pohybu piest v motore. Sú zložené z viacerých častí, konkrétne z izolátora, strednej tyčinky (elektródy), tesnenia a plášťa z druhej elektródy. Izolátor sa nachádza okolo stredovej elektródy, jeho spodná zložka je zlisovaná do oceľového povrchu sviečky so závitom pre jednoduché šróbenie do hlavy valca (podľa voľne dostupnej encyklopédie wikipedia.org/). V dieselovom motore možno nájsť takzvanú žeraviacu sviečku. Tá má však celkom odlišnú funkciu ako tá zapaľovacia v benzínovom motore. Tento druh sviečky má hlavnú funkciu pripraviť motor na studený štart (podľa internetového zdroja cars-service.sk). Vývoj prešiel aj do týchto segmentov a je potrebné vedieť, že životnosť klasických zapaľovacích sviečok v benzínovom motore je približne 60 tisíc kilometrov (niektoré zapaľovacie sviečky majú aj dlhšiu životnosť). V minulosti bola životnosť zapaľovacích sviečok o polovicu menšia.


Čo vedieť o činnosti zapaľovacích sviečok v aute?


Pravidelná kontrola a starostlivosť o zapaľovacie sviečky vo svojom aute, ak ich máte, je nesmierne dôležitá. Ale hovoríme skôr o starších autách, pretože tie nové majú aj najmodernejšie zapaľovacie sviečky, s ktorými nebývajú žiadne problémy a ani nie je nutná starostlivosť. Je potrebné si uvedomovať, že každá zapaľovacia sviečka musí odolávať svojimi dielmi vysokej teplote (aj viac ako 800 stupňov a tiež aj vysokému tlaku až do 5 MPa). Ideálne podmienky pre fungovanie zapaľovacích sviečok v aute sú pri 400 až 800 stupňov (podľa internetového zdroja cars-service.sk). Ak by sa aj nejaká poruchy objavila, veľmi ťažko je bežnému laikovi zistiť chyby práve spojenú so zapaľovacou sviečkou. Pokiaľ si neviete rady, zverte svoje auto do rúka servisných technikov alebo svojmu automechanikovi a ten zaiste veľmi rýchlo odhalí prípadnú chybu so zapaľovacími sviečkami.


Výrobcovia zapaľovacích sviečok a kde kúpiť nové?


Dnešný trh so zapaľovacími sviečkami prekvitá. Existuje viacero známych a uznávaných výrobcov zapaľovacích sviečok. Spomenúť môžeme napríklad výrobcov zapaľovacích sviečok BRISK, NGK, DENSO, BOSCH a BERU. Podľa značky svojho auta a rovnako aj konkrétnej motorizácie a roku výroby si môžete zakúpiť nové zapaľovacie sviečky aj v našom elektronickom obchode. Nájdete tu napríklad aj zapaľovacie sviečky pre značku ŠKODA FABIA, napríklad zapaľovaciu sviečku BOSCH pre Škoda Fabia 1.2 12 V. Rovnako u nás nájdete aj zapaľovaciu sviečku od ďalšieho špičkového výrobcu zapaľovacích sviečok NGK.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN