Ostré slnečné lúče škodia aj vášmu autu: Tipy, ako mu pomôcť čo najlepšie ...

Všetci veľmi dobre vieme, aké škodlivé sú silné slnečné lúče na ľudskú pokožku. Možno ste si mysleli, že škodlivé UV žiarenie zo slnka škodí iba ľuďom. Nie je to však celkom pravda. Ostré slnko škodí aj štvorkolesovým miláčikom. Rizikovým je predovšetkým povrch karosérie a tiež ďalšie časti v kabíne vozidla. Je na mieste otázka, že "Ako možno čo najúčinnejšie ochrániť svojho tátoša pred silným slnkom? Tu je pár účinných tipov a trikov, ako na to ...

Čomu najviac škodí slnko v aute?


Pokiaľ teda hovoríme o vozidle, tak pri silnom UV žiarení a jeho dlhodobom pôsobení je najviac ohrozená exteriérová časť a tiež aj niektoré časti v interiéri vozidla. Pochopiteľne, tak ako naša pokožka, ktorá nie je ošetrená voči slnečnému žiareniu, tak aj neošetrený povrch karosérie každého štvorkolesového "tátoša", môže byť pri dlhodobom UV žiarení, značne ohrozený (ba až poškodený). Rizikovým sa stáva dlhodobé parkovanie pod holým nebom bez dostatočného tienenia pred slnkom.


Aké hlavné nedostatky hrozia vášmu autu?


Ak sa pozrieme na vzniknuté možné nedostatky v exteriéri vozidla, tak môžeme najčastejšie hovoriť o vyblednutí farby samotnej karosérie vozidla (predovšetkým strata stálosti a sýtosti farby), stvrdnutie povrchu a zrýchlené zostarnutie materiálu (najmä plastových častí vozidla jednak v exteriéri, ako aj v interiéri vozidla). Aj z tohto dôvodu má opodstatnenie zvýšiť ochranu jednotlivých častí na svojom aute, aby ste čo najlepšie eliminovali spomínané nedostatky na vozidle. V nasledovnej časti článku prinesieme konkrétne účinné a overené tipy, ktoré zaručene pomáhajú eliminovať nežiaduce účinky škodlivého UV žiarenia zo slnka na auto.


1. Tip: Dôkladne voskujte karosériu!


Kedy ste naposledy voskovali karosériu svojho miláčika na štyroch kolesách? Bezpochyby práve voskovanie karosérie auta predstavuje najúčinnejší spôsob ako jej pomôcť predĺžiť životnosť pod vplyvom dlhodobého UV žiarenia. Navyše voskovaná karoséria auta lepšie ochráni karosériu pred všetkými vonkajšími nežiaducimi a okolitými vplyvmi (vrátane každej zmeny klimatických podmienok - nielen vyšších, ale aj nižších teplôt). Tak teda ešte raz: kvalitné vosky na karosériu áut predstavujú najúčinnejší spôsob ochrany karosérie každého auta! Dnes je možné použiť a využiť hneď niekoľko rozličných druhov voskov od viacerých výrobcov. Napríklad výrobok vosková pasta Ultra wax od popredného výrobcu autokozmetiky K2 (300 ml). Tento produkt predstavuje najvyššiu kvalitu za rozumnú cenu. Jedná sa o produkt na leštenie a konzerváciu všetkých typov karosérií a lakov (predovšetkým metalízových). Obsahuje vysoké percento čistého vosku (Carnauba), čoho výsledkom je dlhý účinok a zrkadlový efekt. Výborne sa osvedčil aj ako ochrana pred škodlivým UV žiarením, tiež pred kyslým dažďom a agresívnou soľou. Výhodou je jednoduché nanesenie na povrch karosérie a dlhodobá účinnosť vosku Carnauba aj po viacerých umytiach auta. Ďalšou dobrou voľbou je tiež vosková pasta Turtle Wax Vosk pasta originál vhodná na staršie karosérie a laky. Ak máte v garáži práve staršieho auto, ošetrite jeho "vonkajšie" časti práve týmto voskom od ďalšieho svetoznámeho výrobcu autokozmetiky. Výborne eliminuje špinu a ďalšie nečistoty a tiež pomáha znižovať oxidáciu laku. Poskytuje dlhodobú ochranu s vysokým leskom - na všetky druhy karosérií a lakov.  Prelomovým produktom na voskovanie je autovosk s pridaným teflónom. Takýmto produktom je napríklad autovosk Turtle Wax Plus Teflón. Jedná sa o flouropolymerovú ochranu karosérie a laku, ktorá odpudzuje vodu a ochraňuje lak auta pred ďalšími nečistotami. Výhodou je, že táto ochrana laku karosérie auta pôsobí až dlhých 12 mesiacov od aplikácie vosku (vrátane dlhodobého lesku). Je určený pre všetky druhy lakov, avšak nie je vhodný, ak je lak na aute narušený či inak poškodený. Pokiaľ hľadáte 2v1, vyskúšajte niektorý z kvalitných autošampónov, napríklad produkt Turtle Wax Zip Wax šampón s voskom alebo autošampón s voskom K2 Express Plus. Ich výhodou je to, že obsahujú samotný vosk, čím ušetríte čas a úsilie (nemusíte po umytí vozidla ešte voskovať karosériu, tá je potiahnutá ochranou vrstvou vosku už pri umytí, keďže obsahuje tento druh šampónu aj ochranný vosk). Pamätajte však na to, že vosk sa odparuje pod vplyvom silného slnečného žiarenia. Aj preto je dôležité ho pravidelne aplikovať na karosériu auta (najlepšie dva krát do roka po zime a pred zimou). Toto bol iba zlomok z autovoskov, ktoré ponúka dnešný pestrý trh. Je preto dobré sa vopred poradiť alebo vždy spoľahnúť iba na kvalitné produkty - autovosky.


2. Tip: Parkujte v chládku, vždy keď je to možné! Parkujete počas silného slnka kdekoľvek na parkovisku? Robíte chybu. Karosérii svojho auta môžete pomôcť aj jednoduchým trikom - parkujte ho na tienenom mieste. Ak je to možné a takéto miesto je voľné, tak to využite. Pokiaľ máte takúto možnosť aj doma, tak neriešte a vždy využívajte svoju garáž alebo prístrešok. Výhod je hneď viac ako dosť - žiadny rozpálený lak karosérie auta, žiadne rozpálené a horúce sedadlá či bezpečnostné pásy, tiež volant aj palubovka a podobne. Parkovaním na tienenom mieste eliminujete všetky nežiaduce vplyvy UV žiarenia na všetky plasty v aute, spomínanú karosériu a lak auta a tiež na ostatné vyššie spomínané súčasti a výbavu vo vozidle.


3. Tip: Starajte sa viac aj o plasty a pneumatiky!


Ako sme už spomínali v našom článku, škodlivým UV žiarením trpí nielen karoséria auta, ale aj ďalšie časti vozidla. Sú nimi aj plastové časti a rovnako aj tie z gumy (predovšetkým pneumatiky). Preto je nevyhnutné a žiadané, aby ste dostatočne ošetrili pred slnečným vplyvom aj takéto časti na vozidle. Spoľahnúť sa pritom môžete napríklad na produkt K2 Bono Black. Jedná sa o čiernidlo na plasty a pneumatiky auta, respektíve je to prípravok na vonkajšie plasty a pneumatiky, ktorý veľmi účinne slúži na ochranu všetkých čiernych plastových a gumených povrchov na aute. Je tiež vhodný
na oživenie čiernych spojlerov, nárazníkov, plastových častí na kapote či blatníkoch, ako aj ostatných vonkajších plastových dielov na automobiloch. Takouto ochranou plastov a gumených častí na vašom aute nehrozí vyblednutie, vysušenie, stvrdnutie pod vplyvom UV žiarenia. Rovnako je eliminovaný aj prach a rozličné nečistoty na takýchto častiach auta. Pamätajte aj na gumové tesnenia na dverách a v kufri. Aj počas vyšších teplôt (nielen v zime) dostávajú zabrať. Na ich lepšiu ochranu aj pred slnkom pripomíname, že ich môžete ošetriť silikónovým sprejom.


4. Tip: Používajte clony a plachty na ochranu interiéru!


Posledným trikom na účinnejšiu ochranu interiéru v aute, pokiaľ nemáte dostupnú strešnú ochranu nad autom, je použitie ochranných clôn proti slnku alebo plachiet s účinným a odolným UV faktorom. Toto je ďalší spôsob, ako účinne ochrániť cenný interiér svojho auta a jeho ďalších súčasti. Pomôžete aj sebe a svojim spolucestujúcim, aby ste nastupovali do príjemnejšieho prostredia kabíny (nie do prehriateho či rozpáleného slnkom). Dôležité je pripomenúť, že v takomto prípade použitie plachty po celom obvode auta neodporúčame (možno len na kratšiu dobu). Netreba asi veľmi vysvetľovať, čo spôsobí plachta nalepená pri silnom slnku na znečistenú karosériu vozidla (najmä v súvislosti so životnosťou laku a metalízy). V tomto smere ešte môžete využiť ďalšiu a oveľa lepšiu možnosť - nalepenie tmavých fólií na okná auta na elimináciu škodlivosti UV žiarenia.


Ako sa teda Vy najbližšie postavíte zoči-voči škodlivému UV žiareniu, aby ste ochránili svojho štvorkolesového miláčika čo najlepšie? V našej kamennej predajni v Žiline alebo v našom eshope nájdete všetky potrebné druhy autokozmetiky pre svojho "miláčika" na štyroch kolesách! A tiež aj dobré rady a tipy ...

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN