Pískajú vám brzdy alebo sa chveje volant vášho auta? Povieme vám prečo...

Každý bežný i menej skúsený vodič zbystrí svoju pozornosť ak začnú brzdy jeho vozidla vydávať nepríjemný piskľavý zvuk, prípadne ak zvuk prejde až do nepríjemného kovového „derúceho“ zvuku. A čo ak sa navyše začne chvieť alebo triasť volant?

Dôvodom týchto skutočností sú spravidla problémy s brzdami a ich príslušenstvom. Základom je pravidelná kontrola či už brzdových platničiek, kotúčov alebo strmeňov. Ak už k týmto problémom dôjde, prvým stupňom kontroly sú brzdové platničky. Brzdové platničky sú trecie segmenty, ktoré prichádzajú do kontaktu s brzdovými kotúčmi. Stlačením brzdového pedálu vytvárajú na kotúče tlak a tým brzdia vozidlo. Základným dôvodom pískania bŕzd teda môžu byť zodraté brzdové platničky. Tieto obsahujú spravidla malý pliešok, ktorý slúži ako výstražný kontakt. Pri jeho dotyku s brzdovým kotúčom vydáva charakteristický piskľavý zvuk, ktorý vodičovi signalizuje, že platničky sa už blížia k hranici svojej životnosti. V takomto prípade je vhodné navštíviť autoservis a platničky vymeniť.

Čo však robiť ak platničky nie sú zodraté a brzdy naďalej pískajú? Ďalším dôvodom môže byť drobná špina či hrdza na brzdových kotúčoch. Pri jazdení sa totiž na kotúčoch usádzajú drobné nečistoty a hrdza. Tieto i pri nepatrnom kontakte môžu byť zdrojom nepríjemného zvuku. Tu je riešenie veľmi rýchle a jednoduché – stačí brzdové kotúče vyčistiť, napríklad brúsnym papierom. Hrdza ako taká sa môže vytvoriť i na trecej ploche kotúča a platničky, čo sa stáva najmä počas jesenných mesiacov, kedy je výrazne zvýšená vlhkosť. Ak je však táto vrstva tenká, tak nepredstavuje vážnejší problém a pomerne rýchlo sa zbrúsi. Ďalším dôvodom pískania môžu byť zanesené vodiace čapy. Tieto síce bývajú chránené manžetkou, ale tá sa môže časom opotrebovať, respektíve zničiť. V takomto prípade je postup jednoduchý. Systém je potrebné vyčistiť, premazať a nasadiť nové manžety.

Skontrolujte váš brzdový štít. Tento tenký kúsok plechu chráni brzdy pred nečistotami, no vplyvom jazdy sa môže časom pokriviť a dotýkať brzdového kotúča. Šikovný domáci majster si s tým poradí s obyčajnými kliešťami.

Veľmi nepríjemné je chvenie, či dokonca trasenie volantu pri brzdení. Dôvodom takéhoto chvenia (trasenia) sú spravidla vibrácie brzdových kotúčov. Tie sú spôsobené prehriatím kotúča, čo spôsobuje jeho zvlnenie. Prehriatie vzniká v prípade, že prudko zabrzdíte a následne sa kotúč rýchlo schladí (napríklad vplyvom vody z mláky, prípadne snehu). Takýto kotúč sa následne zvlní a je typicky fialovo sfarbený. V tomto prípade je už len jediná možnosť a tou je výmena. Pri výmene bŕzd je potrebné dbať na dôkladné očistenie plôch, na ktoré kotúč dosadá, rovnako tak i na plochu náboja.

Pred a po osadení kotúča je vhodné (potrebné) odstrániť všetky nečistoty za pomoci čističa bŕzd v spreji. Investícia za pár €, ktorá sa skutočne oplatí. Rokmi overený kvalitný čistič bŕzd nájdete i v našej ponuke.

Máme problém s brzdami a uvažuje o výmene? Pri tomto servisnom úkone sa rozhodne neoplatí šetriť. Pripravili sme pre vás základný prehľad značiek brzdových segmentov v našej ponuke.

ATE – jedna z najznámejších značiek brzdových segmentov na trhu. Nemecká značka od roku 1978 dodáva brzdové segmenty pre športové vozidlá BMW. Vďaka svojej kvalite ju používajú značky BMW, Mercedes, Honda, Porsche, Toyota a koncern General Motors už v prvovýrobe.

BREMBO – popredný taliansky výrobca brzdových segmentov je známy najmä ako dodávateľ brzdových dielov pre vysokovýkonné športové autá a motocykle. Spoločnosť Brembo bola založené v roku 1961 v talianskom Bergame. Brzdy Brembo nájdete v prvovýrobe vo vozidlách Aston Martin, Audi, Ferrari, Lamborghini, Maserati, Mercedes – Benz, Pagani, Porsche či Ford GT.

ZIMMERMANN – nemecký výrobca má na trhu viac než 50 ročnú históriu. Aktuálne pôsobí najmä ako dodávateľ brzdových segmentov pre športové vozidlá viacerých značiek. Výroba sa nachádza v nemeckom meste Sinsheim a je známa svojou dokonalou precíznosťou.


TEXTAR – nemecká značka je na trhu od roku 1913, aktuálne je dodávateľom do prvovýroby pre viac než 50 automobiliek. Textar tak má najväčší podiel v prvovýrobe na svete a vyrába brzdové doštičky i pre dodávateľov celých brzdových systémov (napríklad ATE alebo TRW). Brzdové segmenty Textar sú známe vysokou kvalitou a optimálnou bezpečnosťou.

FERODO – značka bola založená pred viac než sto rokmi v Anglicku. V súčasnosti patrí do skupiny Federal Mogul a je dodávateľom brzdových dielov do viacerých automobiliek. Zaujímavosťou však je, že Ferodo pôsobí ako popredný dodávateľ dielov pre vozidlá Formule 1, NASCAR, DTM a viaceré vozidlá svetovej série rallye.

VALEO – francúzska značka Valeo bola založená v roku 1923 a pôsobí ako popredný dodávateľ pre automobilky Peugeot, Citroen, Renault, no i Mercedes, Škoda, Seat a Volkswagen. Kompletná ponuka značky Valeo pokrýva približne 95% svetového trhu.

TRW – značka TRW bola založená v roku 1904 v USA. Od roku 1909 dodáva brzdové diely pre automobilku Ford. Aktuálne patrí medzi najväčšie spoločnosti na trhu. Dodáva kvalitné diely vo viacerých oblastiach (diely náprav, tlmiče a pod.)

V ponuke nášho e-shopu nájdete viacero ďalších značiek, ktoré sú obľúbené pre pomer ceny a kvality. Medzi ne patria značky Bosch, Febi, Icer, Delphi, Jurid, LPR, Metelli, Meyle, Mintex či NK.

TIP PDMauto: Pri výmene kotúčov a platničiek voľte rovnakú značku brzdových dielov (napríklad kotúče Textar a platničky Textar).

Plánujete výmenu a neviete sa rozhodnúť? Kontaktuje nás mailom na shop@pdmauto.sk, prípadne telefonicky na 041/5622 387 alebo využite live chat na stránke www.pdmauto.sk a my vám radi pomôžeme a poradíme.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN