Po náročnom zimnom období dbajte aj na klimatizáciu vo svojom aute ...

Vedzte, že po náročnom zimnom období nebude stačiť iba umyť auto a vymeniť zimné pneumatiky za letné. Ak patríte k tým motoristom, ktorí nemyslia na klimatizáciu ako významnú súčasť vozidla, tak po prečítaní tohto článku, azda zmeníte svoj postoj. Nedodržiavať potrebnú starostlivosť o klimatizáciu v konečnom dôsledku môže vyjsť poriadne draho. Na čo treba vždy pamätať?

Kedy ste dezinfikovali naposledy?


Ako prvé sa zamyslite nad tým, kedy ste alebo kedy vám v servise, naposledy čistili respektíve dezinfikovali samotný klimatizačný systém a kedy ste menili naposledy peľový filter. Pokiaľ od posledného úkonu ubehlo viac ako dva roky, netreba už dlhšie čakať. Klimatizácii vo vašom vozidle treba venovať viac pozornosti a údržby a to ihneď! Inak sa vám to môže vypomstiť jednak vznikom korózie, ako aj nepríjemným zápachom v kabíne vozidla. Ak hľadáte niektorý z dielov a súčiastok do svojej klimatizácie, nájdete ich aj v našom eshope.

Ideálnym intervalom "kontroly" je jeden rok ...


Odborníci vyzývajú ku kontrole celého klimatizačného systému každý rok, nakoľko plniaca zmes určená
na elimináciu tvorby plesní a baktérií, má účinný efekt približne jeden rok. Samotné plesne sa vytvárajú najmä vo výparníku, kde sa vytvára vlhké prostredie.
Zimné obdobie je veľkým nepriateľom práve pre klimatizáciu. Ak patríte k motoristom, ktorí počas zimy klimatizáciu využívajú len sporadicky, predovšetkým len kvôli tomu, aby ste ušetrili na palive, robíte veľkú chybu. Využívať v zime len kúrenie bez klimatizácie môže zapríčiniť tvorbu plesní a tým aj zanesenie celého systému práve spomínaným plesňami. To nie je nič príjemné a 
lovek sito častokrát uvedomí, až keď je príliš neskoro.

Zápach a čudné pachy naznačia, že je problém ...


Cítite aj vy v kabíne svojho auta po spustení "klímy" čudné pachy, či nepríjemný smrad? Ak áno, tak je to jasné. Klimatizácia má problém a nefunguje ako má. Je zrejme znečistená a zanesená, najčastejšie nepríjemnými a zdraviu škodlivými plesňami. Je možné, že práve zimné obdobie jej dáva zabrať čo najviac, no možno, ak ju nepoužívate počas zimy, takýto zápach vás čaká krátko po zime, čiže na jar, keď sa zvýšia teploty a vy ju začnete používať pravidelne. Aj preto odborníci vyzývajú, aby vodiči klimatizáciu v autách využívali v každom ročnom období (nie iba v letnom čase, kedy sú neznesiteľné vysoké teploty). Má to nesmierny význam nielen pre dobrú kondíciu a svieži vzduch. Tiež to pomáha aj samotnej údržbe klimatizácii, lebo jej pravidelným spúšťaním sa premazávajú všetky jej dôležité súčasti. Okrem toho sa vzduch v kabíne vysuší rýchlejšie a kvalitnejšie, čím baktérie nebudú mať šancu a rovnako ani nepríjemné rosenie skiel v aute.


Ako na dezinfekciu "klímy"?


Dezinfekcia systému klimatizácie je nesmierne dôležitá. Dbajte na to, aby vám ju vykonali v servise alebo si ju jednoducho svojpomocne vykonajte doma na dvore alebo v garáži. Nešetrite na dezinfekčnom prostriedku, nevypláca sa to. Môžete vsadiť na sprej z autorizovaného servisu alebo aj z nášho eshopu, kde máme len renomované produkty. Vsadiť môžete aj na čistič klimatizácie K2 doctor čistič klimatizácie (500 ml), ktorý nájdete priamo na našej stránke. Alebo tiež produkt K2 fresh sprej na dezinfekciu klimatizácie (150 ml). Pri samotných produktoch nájdete aj podrobnejší návod na použitie týchto produktov na prečistenie klimatizácie vo vašom aute.
Iná situácia je, ak vlastníte úplne nové auto a máte naň záruku štandardných dvoch rokov – žiadna automobilka nebude ohrozovať svoje dobré meno a poskytovať „neisté“ výrobky.


Aj výmena peľového filtra je dôležitá ...


V rámci starostlivosti o klimatizačný systém je potrebné okrem dezinfekcie dbať aj na pravidelnú výmenu peľového filtra v kabíne vozidla. Pri veľmi znečistenom peľovom filtri sa radikálne znižuje účinnosť klimatizácie. Preto myslite na to, že pri dezinfekcii klimatizácie vymeniť treba aj kabínový peľový filter. Ak si nie ste istí, či peľový filter je účinný alebo nie, jedným z prejavov znečistenia je aj časté rosenie okien a dlhšie vyčistenie od prebytočnej rosy. Aj kabínový filter nájdete v ponuke nášho eshopu. Stačí si vybrať ten správny druh podľa motorizácie a značky vášho auta. Napríklad si prezrite kabínový filter pre Škodu Fabiu priamo na tejto stránke.


Dbajte na pravidelnú kontrolu a doplnenie chladiacej tekutiny v systéme ...


Ako to už býva zvykom, bez chladiva to nepôjde. Aj v prípade klimatizácie to platí rovnako. Chladiace médium je nevyhnutná aj preto, že sa mieša s olejom a cirkuláciou cez systém napomáha lepšie mazať všetky súčasti klimatizácie. Najdôležitejším komponentom je kompresor, ktorý vyžaduje dôkladné mazanie olejom. Pokiaľ zreteľnejšie poklesne tlak, sťaží sa nie iba účinnosť systému chladenia, ale i mazanie, nehovoriac o tom, že pri vážnejších komplikáciách hrozí aj riziko zadretia kompresora. A to je to jediné, čo by ste si mohli priať. V prípade, že potrebujete práve nový kompresor do klimatizácie, nájdete ho tiež v našom eshope. Vyberajte podľa svojej značky auta a motorizácie, jednoducho a rýchlo.


Ak spozorujete pokles chladiaceho média v systéme, vedzte, že problémom je netesnosť, príčinou čoho sa do vzduchotesného systému dostane vlhkosť a to je predpoklad vzniku korózie. Mnohí motoristi tento problém v zime neriešia, klimatizáciu jednoducho nepoužívajú a myslia si, že všetko im prejde a v lete to pominie. No, ak máte takéto zmýšľanie aj vy, vedzte, že v lete môžete mať problém vôbec klimatizáciu spojazdniť. Nehádžte problémy s klimatizáciou za hlavu a radšej ich začnite hneď riešiť, aby ste ju mohli naplno využívať, keď to budete potrebovať najviac, čiže v blížiacom sa horúcejšom letnom období. Každé dva roky kontrolujte chladenie v klimatizácii svojho auta.

Mohol by vás tiež zaujímať článok "Rady k vhodnému používaniu klimatizácie v aute", ktorý nájdete v našom blogu medzi článkami.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN