Hrozivé jamy na cestách? Poškodenie podvozku a tlmičov vášho "tátoša" je na dosah viac, ako predtým!

Nielen po zime, ale aj v inom období ohrozujú každého motoristu jamy na našich cestách. Každý z domácich motoristov dobre vie, aký je súčasný stav slovenských ciest (predovšetkým ciest I., II., III. triedy, diaľnice a cesty pre motorové vozidlá sú v lepšej kondícii). Každá cesta je poznačené nie jednou dvoma, ale viacerými jamami, či výmoľmi. Často krát sa už nedokážeme úspešne vyhnúť a nabehneme kolesom alebo kolesami rovno do jednej z nich (ak nie do viacerých súčasne). Čo zlé sa teda môže stať pre auto, ak nabehneme na takú jamu, či jamy?

Rozhodne to nezostane bez povšimnutia, ak autom v plnej rýchlosti prejdete väčšou jamou alebo výmoľom. Odnesie si to niektorá časť z vozidla, predovšetkým sú najviac ohrozené pneumatiky, podvozok, tlmiče, geometria, či disky kolies. Ak jamu nedokážete obísť, spomaľte čo najviac (ale len pred prejdením kolesa cez jamu). V čase prejazdu jamou už nebrzdite, ale voľne prejdite jamou, radia skúsení motoristický odborníci. Je to spôsob, ako eliminovať čo najviac následne poškodenia na aute.


Čo robiť, ak už koleso vbehlo do jamy?


Čo sa môže stať s autom? Ako prvé, odnesie si to pneumatika auta. Zvyčajne na nej spozorujete hneď alebo po čase akýsi vydutú bublinu, čo bude mať za následok neskoršie prasknutie. Okrem toho je možné, že pri náraze do jamy si to odnesie disk, na ktorom je pneumatika. Najčastejšie buď praskne alebo sa skriví. Okrem toho sa môže narušiť geometria kolies alebo ich vyváženie. Treba si všímať rôzne príznaky, ako napríklad auto na rovine pôjde do jednej strany, zhoršenie ovládania auta pri brzdení, chvenie (trasenie) volantu a podobne. V každom prípade, ak si chcete byť istí, že je všetko v poriadku, navštívte svoj servis, kde vám radi všetko skontrolujú.


Pozor aj na tlmiče!


Nabehnutie kolesom auta do jamy môže spôsobiť aj poškodenie tlmičov alebo jedného tlmiča. Ako zistiť, či nie je poškodený tlmič? Veľmi jednoducho spozorujete, že samotné nárazy kolies nebudú tak dobre a účinne tlmené, ako pred samotným prejdením cez jamu (jamy). Sledujte, či pri väčších nerovnostiach na ceste nebudete počuť akési podozrivé, najčastejšie plechové zvuky. Zlý tlmič je však veľmi nebezpečný, najmä čo sa týka bezpečnosti pri jazde s autom, ktoré má poškodené tlmiče. Pri nútenom brzdení, respektíve pri úplnom zabrzdení vozidla, sa značne zväčšuje brzdná dráha vozidla. Táto skutočnosť skutočne nepoteší, obzvlášť v tomto zimnom období. Máte príliš opotrebované pneumatiky? Alebo sú tlmiče na aute špinavé od oleja? Rozhodne máte poškodené tlmiče na svojom aute. Preto čo najskôr skontrolujte všetky tlmiče na aute, či už doma alebo ich dajte dôkladnejšie prekontrolovať vo vašom servise. Predídete tak zbytočným problémom pri núdzových situáciách a navyše ochránite aj drahšie súčasti auta, ktoré sa môžu tiež poškodiť. Príkladom je aj samotná pneumatika, ktorá sa pri zlom tlmení tiež opotrebúva, ako aj pri narušenej geometrii.

Všetky súčasti podvozku, ako aj tlmiče, nájdete aj v našej ponuke autodielov. Stačí si správne vybrať, ak potrebujete nový diel. Zadajte bližšiu špecifikáciu auta, rok výroby, značku, motorizáciu alebo si pozrite "Návod ako nakupovať cez náš elektronický obchod" a všetko vybavíte z pohodlia domova.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN