Prevodovka - základné informácie

Predstavme si základné dôležité informácie o prevodovke vo vašom vozidle. Je pravdou, že sa nachádza v každom spaľovacom motore. Samotný prevodový pomer sa premieňa so zaradeným prevodovým stupňom. Najvyšší bude na prvom prevodovom stupni a najnižší na poslednom prevodovom stupni. Motor má najvyššie otáčky na prvom stupni a zase najnižšie otáčky má na poslednom prevodovom stupni. V praxi to znamená, že vozidlo pôjde síce na prvom prevodovom stupni najpomalšie, no motor bude najlepšie pracovať.

Na nižšom stupni, väčšia poháňaná sila kolies

Na nižšom prevodovom stupni bude mať vaše vozidlo väčšiu poháňanú silu na kolesách, bude lepšie zrýchľovať a tiež bude jednoduchšie zdolávať stúpania. Na druhej strane bude mať najvyššiu spotrebu paliva. Ak budete zaraďovať čo najvyšší prevodový stupeň, bude horší rozbeh vášho vozidla, no vaša jazda bude oveľa hospodárnejšia.

Súčasný trend moderných áut je o nízkom počte preraďovaní

V súčasnej dobe je trendom, že moderné autá majú maximálny krútiaci moment pri čo najnižších otáčkach. Pokiaľ platí, že čím je hnacia sila väčšia, tým väčšie jazdné odpory je schopné auto premáhať. Pokiaľ máte automobil s motorom s maximálnym krútiacim momentom pri nízkych otáčkach, nebudete musieť veľa preraďovať prevodové stupne. Optimálnou prevodovkou pre každého šoféra by bola taká, pomocou ktorej by sa dal využiť a zúročiť maximálny výkon motora. To znamená, že zmenšovaním rýchlosti by narastala hnacia (poháňaná) sila vozidla.

Čím viac prevodových stupňov, tým lepšia spotreba paliva

V súčasnosti poznáme päť, šesť a sedem stupňové prevodovky v osobných automobiloch. Čím viac prevodových stupňov, tým viac práce pre šoféra, ale tým aj možnosť dosiahnuť optimálnu spotrebu paliva.

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN