Prihlasujete auto na dopravnom inšpektoráte? Tieto rady vám ušetria až 70 €

Kúpa auta patrí medzi tie zaujímavejšie chvíle. Najmä v živote muža. Tešíte sa, šetríte a potom dlho vyberáte. Až kým nenájdete novú lásku svojho života. Ženy nemusíte žiarliť. Je to iba auto. Vy ste vždy na prvom mieste. Po kúpe však prichádza prebudenie. Nepríjemná administratíva a byrokracia. A je úplne jedno, či prihlasujete nové alebo jazdené auto. Na dopravnom inšpektoráte strávite pár minút či hodín. Aby ste to mali čo najjednoduchšie, pripravili sme kompletný postup. Nájdete tu rady, ako sa pripraviť. Čo priniesť a koľko peňazí si nachystať. Samozrejme nezabudneme ani na tip, ako ušetriť až 70 € a kopec nervov.

 

Postup na prihlásenie a aj dokumenty sú podobné pri novom vozidle, prihlasovaní z iného okresu aj pri prihlasovaní v okrese. Každé má však svoje špecifiká. Najskôr si preberieme rozdiely a následne sa vrhneme na postup, ktorý je rovnaký.

 

 

Nové auto

 

Máte povinnosť ho prihlásiť do 15 kalendárnych dní od kúpy. Ak túto lehotu nedodržíte, sťažíte si celú situáciu prihlasovania. Budete totiž musieť podstúpiť kontrolu originality.

 

Pri prihlasovaní budete okrem štandardných vecí, ktoré sú popísané nižšie, potrebovať doklad o nabobudnutí vozidla. Môže to byť kúpno-predajná zmluva, leasingová zmluva alebo faktúra.

 

Ak ide o vozidlo zakúpené na leasing, budete potrebovať aj splnomocnenie od leasingovej spoločnosti na prihlásenie

 

 

Z iného okresu

 

 

Najskôr treba vozidlo správne odhlásiť

 

Zaiste si pamätáte na dobu, keď ste odhlasovanie pokojne mohli nechať iba na predávajúceho. Odhlásil auto na Vaše meno (príp. firmu). Od 1. januára 2016 to máme trošku sťažené. Legislatíva požaduje, aby pri odhlasovaní boli prítomní obaja - aj kupujúci, aj predávajúci.

 

Pri odhlásení sa odovzdáva čipová karta osvedčenie o evidencii časť I (ak bola vydaná).

 

Ak Vám situácia nedovolí prísť na odhlasovanie, môžete to vyriešiť nasledovne:

 

Požiadate o odhlásenie iba predávajúceho. Vyzbrojíte ho však:

 

            - Splnomocnením overeným u notára alebo na matrike.

            - Kúpno-predajnou zmluvou, ktorú ste medzi Vami uzatvorili. Rovnako musí byť overená u notára (alebo na matrike)

 

Povinnosť prihlásiť auto je do 30 dní od odhlásenia.

 

 

V rovnakom okrese

 

Vozidlo nemusíte vopred odhlasovať. S predávajúcim sa stretnete na dopravnom inšpektoráte. Zabijete dve muchy jednou ranou. Odhlásenie a prihlásenie spravíte za jedno doobedie (keď sa bude dariť aj skôr).

 

Ak prihlasujete auto v rovnakom okrese, ušetríte naviac ešte 33 €. Je to poplatok za vydanie tabuliek s evidenčným číslom. Tie Vám zostanú rovnaké po pôvodnom majiteľovi.

 

 

Postup prihlásenia vozidla

 

#1 PZP je základ       

 

Zákon hovorí, že každé vozidlo musí mať povinné zmluvné poistenie. Aj vďaka nemu môžete pokojne spávať a ešte pokojnejšie jazdiť. Z neho sa hradia všetky škody, ktoré Vy spôsobíte niekomu inému.

 

Predtým, ako pôjdete prihlásiť svoje auto, musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Výber spoločnosti je na Vás. Možno sa rozhodujete podľa sympatickosti alebo podľa mena spoločnosti. Väčšinu ľudí najviac zaujíma cena. Stačí tomu venovať pár minút. Sadnete si za internet a rýchlo nájdete rôzne porovnania ceny s ohľadom na Váš typ auta. Povinné zmluvné poistenie môžete uzatvoriť priamo cez internet. Nemusíte nikam chodiť.

 

Na prihlasovanie auta Vám stačí vedieť jediný údaj. Číslo poistnej zmluvy.

 

 

#2 Objednajte sa na dopravnom inšpektoráte

 

Časy keď ste strávili mladosť čakaním v niekoľko hodinovom rade sú dávno preč. 21. storočie a výhody s ním spojené prerazili už aj do našich inštitúcií. Pohodlne sa objednáte na prihlasovanie vozidla cez internet.

 

Objednávku vyplníte priamo TU. Po príchode na dopravný inšpektorát zadáte do kiosku PIN, ktorý ste dostali na internete.

 

 

#3 Kontrola VIN čísla

 

Pri prihlasovaní sa vždy robila a zrejme aj vždy bude robiť kontrola VIN čísla. Policajt fyzicky skontroluje, či číslo v “techničáku” sedí s tým na karosérii Vášho auta.

 

Po tom, ako si vybavíte termín cez internet, zavolajte si na príslušný dopravný inšpektorát. Zistite si, či v čase Vašej rezervačky robia obhliadky. Niektoré inšpektoráty majú tieto hodiny na obhliadky obmedzené.

 

 

#4 Vyzdvihnutie tlačiva

 

Aby ste vybavili všetko na jeden raz, vypíšte si dopredu tlačivo “Žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie”. Nájdete ho aj na internete. Na vytlačenie potrebujete A3 tlačiareň a tú každý doma nemá. Preto jednoduchší spôsob je zastaviť sa na dopravnom inšpektoráte a vypýtať si ho.

 

 

#5 Platba správneho poplatku

 

Tu môžete ušetriť až 70 €. Musíte si však poplatok vypočítať sami a uhradiť cez internet. Nie je to nič zložité. Potrebujete vedieť iba 3 veci o svojom novom aute. Vek, výkon a spôsob pohonu.

 

Na internete nájdete aj kalkulačky, kde tieto údaje zadáte a vypočítajú Vám poplatok. Za ušetrené peniaze to predsa stojí.

 

 

 

#6 Potrebné dokumenty

 

  1. doklad totožnosti
  2. živnostenský list alebo výpis z ORSR (originály) - ak auto prihlasujete na firmu
  3. potvrdenie o uzatvorení PZP (číslo poistnej zmluvy)
  4. vyplnenú žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie
  5. veľký techničák so zápisom odhlásenia (jazdené auto)
  6. pôvodné tabuľky s evidenčným číslom
  7. uhradenie správneho poplatku (kolku)

 

 

#7 Po správnej príprave je to na dopravnom inšpektoráte hračka

 

Pri okienku predložíte všetky dokumenty. Ak ste nevyužili možnosť platby poplatku cez internet, vypočítajú Vám výšku správneho poplatku za prihlásenie. S príslušníkom polície skontrolujete VIN.

 

Ak všetko prebehlo v poriadku, dostanete nový veľký techničák (osvedčenie o evidencii II) a nové ŠPZtky. Malý techničák s čipom (osvedčenie o evidenci I) Vám doručí kuriér do 30 dní. Ak ho chcete mať do dvoch pracovných dní, bude Vás to stáť 30 € naviac.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN