Príprava auta na leto: Iba prezutím letných pneumatík to „nekončí“!

Príprava vozidla na leto by nemala končiť len prezutím na letné pneumatiky. Vysoké horúčavy v lete sú rovnako nebezpečné ako tuhé mrazy a nižšie teploty v zime. Na čo všetko by ste mali myslieť v príprave svojho miláčika na horúce dni?

Zradné leto


Prípravu auta pred zimou vnímame ako dôležitejšiu v porovnaní s prípravou pred letom. Pravdou je, že pred nástupom zimy má väčšina z nás väčší rešpekt. No vysoké teploty a horúčavy v lete nie sú tiež ničím príjemným a vedia dokonale potrápiť každého motoristu. Preto prestaňme podceňovať prípravu auta na letnú sezónu. Mohlo by sa to vypomstiť ...

Prezutie pneumatík


Základ tvorí prezutie svojho štvorkolesového tátoša, čo znamená vymeniť zimné pneumatiky za letné, ktoré budú lepšie fungovať za vyšších teplôt a na rozpálenej vozovke. K najväčším nevýhodám zimných pneumatík v lete je to, že predlžujú brzdnú dráhu vozidla pri brzdení, znižujú schopnosť ovládania vozidla a počas dažďa sú aj preto viac nebezpečnejšie. Tým že sú mäkšie, aby mali v zime lepšiu priľnavosť k vozovke, v lete im táto vlastnosť viac škodí akoprospieva. Rýchlejšie sa prehrejú a práve preto sa predlžuje pri brzdení ich brzdná dráha. Okrem toho pri vyšších teplotách a vysokých horúčavách pri väčšom zaťažení, či dlhších trasách trpí aj dezén, ktorý sa rýchlejšie znehodnocuje. V prípade, že ste s vozidlom počas zimy nejazdili a začali ste v tomto období hneď jazdiť, prekontrolujte tlak vo všetkých pneumatikách (vrátane rezervy v kufri), tiež celkový stav pneumatík, vrátane ich dezénu (podľa zákona minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je 1,6 mm; avšak odporúča sa 3 až 4 mm kvôli eliminácii rizika aquaplanningu a kvalitnejšiemu odvádzaniu stojacej vody).

Kontrola klimatizácie


Znova pripomíname kontrolu klimatizácie v aute, ak ju máte vo výbave. Niet sa čo čudovať, že aj tá musí byť pred častými vysokými teplotami vo vozidle v dobrom stave a kondícii. Snáď netreba pripomínať, čo sa stane, ak by ste ju mali, no žiaľ pri jej spustení sa ozve z jej útrob čudný zvuk, či nepríjemný zápach. Obzvlášť, ak ste ju počas zimy vôbec nepoužívali, riziko zlého chodu tohto dôležitého a pomerne náročného mechanizmu, je oveľa vyššie. Z tohto dôvodu venujte dostatočnú pozornosť predovšetkým tesnosti a funkčnosti klimatizácie. Ak ste ju nedali prekontrolovať už dlhší čas (viac ako dva roky), je najvyšší čas zájsť s ňou do servisu, kde vám ju skontrolujú najlepšie, prípadne ju vyčistia, vymenia filtre a všetko, čo bude potrebné. Nepodceňujte pravidelnú výmenu filtra v kabíne vášho vozidla. Ten predsa slúži ako „pľúca“, ktoré zachytávajú všetky nečistoty, baktérie a špinu, prípadne aj plesne. Oplatí sa ho meniť každý rok a predchádzať tak účinne rôznym chorobám a ťažkostiam, ktoré sa inak môžu objaviť u vás, či vašich spolucestujúcich.

Kontrola stavu kvapalín, tlmičov a bŕzd


Rovnako nezabudnite na precíznu kontrolu stavu kvapalín v motorovej časti svojho auta. Teraz máme na mysli predovšetkým brzdovú a chladiacu kvapalinu. Pokiaľ sa na to necítite, či chcete mať stopercentnú istotu, zverte túto prácu odborníkom v autoservise. Môžete dať preveriť aj ostatné časti vozidla, ako sú brzdy, tlmiče, či stav akumulátora. V neposlednom rade je dobré zistiť aktuálny stav a na základe toho sa rozhodnúť, či vymeniť alebo nie aj palivový, či vzduchový filter.

Dôkladná očista tiež


V tomto smere máme na mysli očistiť auto od nánosov soli a nečistôt. Ak ste tak ešte doposiaľ neurobili, je najvyšší čas, pretože sa to môže odzrkadliť na stave vášho podvozku o niekoľko rokov. Základom je umytie podvozku (ručne alebo v automatickej umyvárni), celej karosérie a následné voskovanie, ktoré ochráni lak a karosériu pred vonkajšími vplyvmi počasia – predovšetkým silnými lúčmi, prachom a inými nečistotami, prípadne lepším odpudzovaním vody z karosérie auta, v neposlednom rade aj od hmyzu a vtáčieho trusu.

Dobrá rada na záver


Okrem vyššie popísaných úkonov by malo byť vašou samozrejmosťou aj naliatie letnej zmesi do ostrekovačov. Ak vám ešte zostala tá zimná v nich, lepším variantom bude minúť všetku zimnú (aj keď len nútením vystriekaním na čelné sklo), ako ju zmiešať práve s tou letnou zmesou. Obe zmesi by mohli zreagovať a vytvoriť tak na oknách nepríjemný film, ktorý sa v plnej sile objaví pri daždi a nočnom šoférovaní v prípade, že vám zasvieti oproti idúci vodič. Správny vstup do letnej sezóny s vaším tátošom, to je aj kontrola stavu stieračov a ich gumičiek. Predsa vás môžu častejšie a nečakane zastihnúť aj silné búrky, či lejaky a od ich kvality stierania sa odzrkadlí aj celková viditeľnosť. Lacná to záležitosť, ale o to dôležitejšia bezpečnosť a dokonalá viditeľnosť.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN