Príprava na STK - toto si nachystajte

Pravidelná technická kontrola. Zákonom stanovená prehliadka, ktorá zvyšuje bezpečnosť na cestách. Každý majiteľ vozidla sa snaží dať ho do poriadku aspoň pred ňou. Veď kto by chcel celý ten proces a čakanie absolvovať znovu? Je to skvelá príležitosť opraviť nefunkčné okno, ktoré už odkladáte viac ako rok. Motivácia je obrovská. Mať pokoj a spokojný pocit, že je všetko v poriadku. Dôsledná príprava nie je len o vynikajúcom technickom stave. V dnešnom článku sa dozviete, kedy treba ísť na STK. Čo sa stane, ak presiahnete stanovený termín. Akých automobilov sa týka STK. Čo si viete skontrolovať sami a čo treba dať pozrieť servisákom. A samozrejme, aké dokumenty potrebujete.

 

 

Začnime tým najhorším.

 

 

Čo sa stane, ak presiahnete platnosť STK?

 

Zabudli ste na technickú kontrolu? Stane sa. V návale povinností človek často nestihne sledovať tieto hodnoty.

 

Najhoršie je, keď sa to dozviete od policajta, ktorý Vás zastaví pri bežnej kontrole. Nie je to však bezplatná informácia. Tu si muži zákona účtujú vyššiu taxu ako právnik. Okrem pokuty Vám zadržia technický preukaz.

 

Tým Vám znemožnia ďalšiu jazdu. Dostanete iba potvrdenie o zadržaní, ktoré Vám platí na dohodnutý termín na STK. Keď si STK spravíte, technický preukaz Vám vrátia.

 

Čo ak sa dozviete, že ste mali ísť na STK pred týždňom? Tu je viac ako isté, že Vás vyjde drahšie ako ste pôvodne plánovali. Pokuta za prekročenie limitu je 165 EUR za STK a rovnako aj za EK.

 

Pokuta by Vám mala prísť automaticky. Naši zákonodarcovia však spravili pre zábudlivcov akciu (podobnú ako býva v Lidli na kuracie prsia). Ak zaplatíte do 15 dní, bude Vás to stáť len tretinu. V sumáre po 55€ ak máte neplatné obe - STK a EK.

 

policia
 

 

Koho sa týka STK?

 

Samozrejme, každý, kto má automobil, ho musí v pravidelných intervaloch podrobiť STK. Výnimku nemá ani prezident. To ste ale určite vedeli. Pozrime sa špecifické prípady:

 

Musí ísť na technickú kontrolu aj vozidlo dovezené z iného štátu?

 

Áno. Pokiaľ vozidlo z členských štátov nemá platnú STK, je povinné pred jeho prihlásením do SR ju vykonať. Ak ide o vozidlo z tretej krajiny, má povinnosť spraviť technickú kontrolu pred prihlásením v SR. A to bezpodmienečne.

 

Musí sa podrobiť technickej kontrole aj vozidlo dočasne alebo trvalo vyradené z premávky na pozemných komunikáciách?

 

 

Na vozidle sa dlhodobo nejazdí. Je aj preň povinná STK?

 

Áno. Či vozidlo používate, alebo nie, má povinnosť absolvovať kontrolu ak je prihlásené do premávky na pozemných komunikáciách.

 

 

Kedy treba ísť na STK?

 

Nové vozidlo

 

Nie je ťažké zapamätať si lehotu pri nových vozidlách. Nezáleží totiž na tom, či ide o malý motocykel, motocykel, štvorkolku, osobné vozidlo, malé nákladné alebo prípojné. Každé z nich má povinnosť dostaviť sa na prvú STK po 4 rokoch od prvého prihlásenia.

 

Vozidlo, ktoré už absolvovalo svoju prvú kontrolu

 

Pri malom motocykli ostáva lehota 4 roky od poslednej kontroly. Všetky ostatné vyššie vymenované majú dvojročnú lehotu.

 

Ako dlho pred vypršaním lehoty musím kontrolu absolvovať?

 

Pohodlne môžete kontrolu absolvovať v posledný deň platnosti predchádzajúcej kontroly. Ak ste však zodpovedný vodič a majiteľ auta, začnite sa o kontrolu zaujímať už mesiac pred vypršaním termínu. Dajte si skontrolovať vozidlo, pripravte si papiere a zistite si, či sa na Vašu STK objednáva, alebo Vás zoberú, keď prídete.

 

Pozor: Ak Vaše vozidlo neprejde kontrolu STK a už vypršala doba predchádzajúcej platnosti, pokuta sa Vás netýka. Nemôžete však s takýmto autom jazdiť.

 dokumenty

 

 

Pripravte si dokumenty

 

Na technickú kontrolu budete potrebovať:

 

 

stk

 

Zvládnete sami

 

Pamätáte si scénu z filmu Vrchní prchni ako celá rodinka kontrolovala: “Stírače stíraj, ostřikovače stříkaj, svetla svíti a klakson troubí?” Podobne treba skontrolovať celé auto:

 

  1. pneumatiky - musia byť bez poškodení, mať aspoň minimálnu hĺbku dezénu
  2. sklá - čelné sklo nesmie mať prasklinu väčšiu ako 2 cm, predné bočné okná nesmú mať tieniace fólie
  3. povinná výbava - skontrolujte jej kompletnosť  - reflexný odev umiestnený v dosahu vodiča, náhradné koleso, príručný zdvihák, platná autolekárnička, kľúč na matice a skrutky, výstražný trojuholník v príslušnom obale
  4. svetlá - všetky musia svietiť. Skontrolujte funkčnosť nastavovania výšky svetiel či už automatické, alebo manuálne
  5. VIN číslo - na vozidle musí súhlasiť s VIN číslom v osvedčení o evidencii vozidla
  6. stierače a ostrekovače - musia fungovať
  7. klaksón - musí dávať výstražné zvukové znamenie
  8. LPG, CNG - nezabudnite na nálepku na zadnom okne - je povinná
  9. čistota - je viac ako nutné mať čisté auto, minimálne musí byť čitateľné VIN číslo a výrobný štítok

 

 

 

Kontrola v servise

 

Ak ste vozidlo skontrolovali podľa predchádzajúcich bodov, máte 80% práce za sebou. Mechanikovi môžete nahlásiť prípadnú chybu, ak ste nejakú objavili počas kontroly.

 

Určite ho informujte, čo už ste si skontrolovali, aby nerobil dvojakú prácu a zbytočne Vám to neúčtoval.

 

On ešte skontroluje:

 

Brzdy - profesionálne servisy majú k dispozícii podobné zariadenie na kontrolu bŕzd ako na STK, vedia zistiť, ako je na tom Váš tátoš

 

Kontrola úniku kvapalín - po zdvihnutí vozidla na zdvihák zistí, či to niekede “nepresakuje”.

 

Následne ste kompletne pripravení na STK.

 

 

 

Rady na záver

 

Ak zabudnete na kontrolu STK, bude Vás to stáť peniaze naviac. Nastavte si preto pripomienku vo Vašom inteligentnom telefóne. Včas Vás upozorní.

 

Pred kontrolou dajte do vozidla taký počet sedačiek, koľko je zapísaných v technickom preukaze (ak ich vyberáte kvôli prevážaniu tovaru a pod).

 

Rozmer pneumatík a diskov musí sedieť s tým, čo máte zapísané v evidencii o vozidle.

 

Dajte si pozor na dostatočný tlak v pneumatikách.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN