Prvotriedny olej je základ životnosti motora

Čo by bol motor bez motorového oleja netreba asi zvlášť vysvetľovať. Pre každý motor je dôležité meniť motorový olej včas a pravidelne. Inak sa môže stať, že motor nevydrží toľko, koľko má. To, aký kvalitný je motorový olej, od toho bude závisieť aj celková životnosť motora auta a tiež aj bezpečnosť jazdy autom. Povedzme si viac o motorovom oleji, jeho zložení, funkciách a zásadách správneho výberu.

Aké druhy motorových olejov sú najpoužívanejšie?


Rozlišovať treba takzvané syntetické motorové oleje a minerálne motorové oleje (niektorí výrobcovia a predajcovia rozlišujú aj polosyntetické motorové oleje s istou dávkou syntetických a minerálnych olejov). Obidva druhy motorových olejov sa vyrábajú z ropy, syntetické motorové oleje sú však náročnejšie na výrobu. Syntetické motorové oleje sa produkujú z ropy, no sú vytvárané molekulami náročnejších plne riadených chemických procesov (samotné vlastnosti oleja sa musia vytvoriť chemicky do požadovanej úrovni, ktoré sa bežne nevyskytujú v prírode). Syntetické motorové oleje preto dovoľujú motoru dosahovať vyšší výkon aj v prípade extrémnych podmienok, napríklad pri vysokej teplote, vysokom tlaku alebo pri vysokom zaťažení motora (takýmto olejom je napríklad olej SHELL HELIX HX7 Professional AV). Syntetické motorové oleje sa vyznačujú teda tým, že kvalitnejšie prekonávajú maximálne zaťaženie motora a preto majú aj dlhšiu životnosť (v konečnom dôsledku účinnejšie chránia motor). Tieto vlastnosti výrobcovia dosahujú pridávaním rozličných látok (aditív), aby zlepšili vlastnosti olejov (čím viac sa ich v oleji bude nachádzať, tým drahší bude motorový olej). Minerálne oleje takisto tvoria molekuly ropy (presnejšie uhľovodíkové reťazovité útvary), ktoré sú triedené destiláciou v rafinériách. Na rozdiel od syntetických motorových olejov majú základ v prírode a ďalej sa už neupravujú chemickými reakciami na požadovanú úroveň ako syntetické motorové oleje (napríklad minerálnym motorovým olejom je olej SHELL HELIX HX5 15W-40).


Základom je vysoká odolnosť, schopnosť čistiť a chrániť motor


Pri samotnom motorovom oleji musí platiť, že má vysokú odolnosť a rovnako aj schopnosť čistiť a chrániť samotný motor Vášho tátoša v každej situácii (aj tej najnáročnejšej). Motorový olej čistí motor od rôznych nečistôt, usadenín vznikajúcich pri spaľovaní paliva, rovnako chráni motor a jeho súčasti pred opotrebovaním a zničením. Tiež musí zabrániť vzájomnému styku povrchov pohyblivých kovových častí, čím predlžuje životnosť motora.


Čo je to viskozita motorového oleja?


Pri komunikácii s našimi zákazníkmi sa často stretávame s otázkou, čo je to viskozita oleja? Viskozita motorového oleja je vlastne označenie tekutosti motorového oleja (označuje sa dvoma číslami - napríklad 5W40 - písmeno W znamená "winter" zima; čím je prvé číslo v rámci označenia motorového oleja nižšie, tým je olej tekutejší pri vypnutom motore a menej stuhne; v prípade druhého čísla platí, že čím je vyššie, tým lepšie motorový olej prekonáva stratu hustoty za vyššej teploty v motore). Mazivá mimoriadnej kvality, ako sú napríklad motorové oleje značky SHELL HELIX, si trvalo udržiavajú stabilnú viskozitu pri rôznych teplotách a v rozličných (náročných) podmienkach. S takýmito motorovými olejmi bude každý motor permanentne a dlhodobo účinne chránený.


Akú značku motorového oleja si možno vybrať?


Súčasný trh ponúka pestrú ponuku motorových olejov. Akú značku si nakoniec z toho množstva produktov vybrať pre svojho "tátoša"? Nie je to celkom iba na našom zvážení a rozhodnutí. Vyzerá to ako veľký problém, no najlepšie bude vybrať motorový olej taký, ktorý odporúča výrobca Vášho automobilu. Ak si nie ste istí, tak tieto daje o type a značke motorového oleja nájdete pod kapotou v priestoroch motora alebo v údajoch servisnej knižky od auta. Značka SHELL ponúka pestrú paletu (nielen) motorových olejov a (nielen) pre osobné automobily. Z plne syntetických motorových olejov môžeme spomenúť napríklad cenovo dostupný motorový olej SHELL HELIX ULTRA 5W-40 1 L, ktorý je určený pre vysoko výkonné motory pracovať čo najlepšie a so špecifickou technológiou aktívneho čistenia a ochrany motora chráni motory pred usadeninami a nečistotami. Tento typ motorového oleja je možné získať aj vo väčšom balení, konkrétne SHELL HELIX ULTRA 5W-40 4 L. Iným typom plne syntetického motorového oleja je olej SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AV-L 0W-30, ktorý je určený pre benzínové a dieselové motory. Vyberte si konkrétny plne syntetický motorový olej značky SHELL priamo v našom obchode.

Zo syntetických motorových olejov značky SHELL vyberáme najpoužívanejší olej SHELL HELIX HX7 5W-40, ktorý udržiava motor pri svojej činnosti na optimálnej úrovni a vždy čistý. Chráni tiež motor pred vznikom usadenín a kalov. Je určený pre takmer všetky dnešné moderné vozidlá aj v ťažších podmienkach. Konkrétnu ponuku syntetických motorových olejov SHELL nájdete na tejto stránke.


V našej predajni nájdete okrem motorových olejov značky SHELL aj motorové oleje iných značiek, napríklad motorové oleje CASTROL, motorové oleje GM, motorové oleje FORD MOTORCRAFT, motorové oleje FEBI BILSTEIN. Okrem týchto motorových olejov u nás nájdete aj oleje od konkrétnych výrobcov áut. Spomenieme napríklad motorové oleje BMW, motorové oleje FORD, motorové oleje OE - VW, AUDI, SEAT A ŠKODA, motorové oleje NISSAN, motorové oleje TOYOTA, motorové oleje MAZDA a rovnako aj motorové oleje MINI.


Vyberajte motorový olej pre motor Vášho tátoša precízne a dôkladne. Iba taký, ktorý potrebujete a ktorý odporúča výrobca. Pri výbere toho správneho motorového oleja pre Vaše auto nezabúdajte ani na nasledovné 3 zásady:


1. Pri výbere motorového oleja berte vždy do úvahy inštrukcie výrobcu Vášho vozidla. Poradiť sa môžete pri výbere motorového oleja aj s naším odborným tímom. Pamätajte si, že motorový olej musí mať stanovené výkonnostné a viskozitné hodnoty (prikazuje ich výrobca vozidla).
2. Nikdy nemiešajte dva odlišné druhy motorových olejov; napríklad motorové oleje s označením SAE 15W-40, 15W-50, 20W-30, 20W-40 nikdy nemiešajte s motorovými olejmi na syntetickej báze s označením SAE 0W a 5W-30, 5W-40, 5W-50 a naopak.
3. Intervaly výmeny motorového oleja sa môžu líšiť v závislosti od toho, ako reálne využívate svoje vozidlo. Výrobné odporúčania výmeny motorového oleja sa môžu líšiť a môžu byť len orientačné, pretože výrobca vychádza z toho, že vozidlo bude využívané pri optimálnych jazdných podmienkach. Preto dodržujte pokyny aktuálneho servisného centra, pretože to zohľadňuje aktuálny stav využívania vozidla.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN