Rady k vhodnému používaniu klimatizácie v aute

Aj napriek tomu, že jej používanie zvyšuje celkovú spotrebu autom, aj tak je dobré ju mať v aute. Už dávno neplatí, že len v horúcom počasí sa oplatí mať klimatizáciu v aute. Každý vodič rád ocení jej služby aj v zimnom období, napríklad pri rýchlejšom vysušení vzduchu v kabíne, čím je možné skôr dosiahnuť odhmlenie skiel, ako aj rýchlejšie rozmrazenie čelného skla auta. Pravdou však ostáva, že nie však každý motorista má také šťastie, že má nainštalovanú klimatizáciu v aute. Niektorí sa tešia, iní smútia. Ale v každom prípade s klimatizáciou prichádza aj celý rad starostí. Tak ako iné súčasti auta, aj klimatizácia potrebuje pravidelnú starostlivosť. Na to, aby ste predišli častým poruchám a návštevám servisu, k tomu vám môžu pomôcť aj naše rady ohľadom klimatizácie. Nie je to iba o spustení a vypnutí


Každý motorista musí pochopiť, že klimatizácia nie je len o spustení a vypnutí. Jej využívaním (bez ohľadu na intenzitu využívania) sa samotné komponenty zanášajú rozličnými nečistotami. Výsledkom je to, že sa vo výparníku klimatizácie (čiže v jej útrobách) hromadí voda, čím sa tvoria zdraviu nebezpečné plese či vírusy. Znamená to, že v kabíne vozidla s takto znečistenou klimatizáciou, hrozí potenciálne riziko problémov s dýchaním a prenosu rôznych alergických chorôb na vodiča ako aj ďalších spolujazdcov. Ako sa vyhnúť najlepšie takýmto problémom?


Pravidelné čistenie je základ


Najúčinnejšie, ako predísť spomínaným problémom s klimatizáciou, je včas myslieť na jej prečistenie. Dokonalé prečistenie klimatizácie v nových vozidlách odporúčajú automobilky raz za dva roky (mnohé automobilky robia tento úkon práve v tomto časovom horizonte, samozrejme ak sa vyskytnú nejaké problémy s klimatizáciou skôr, je dobré ju prečistiť skôr). Najlepšie je však čistiť klimatizáciu raz ročne respektíve dvakrát do roka (najmä ak ju používate veľmi často). Iba takto predídete veľmi účinne všetkým neželaným problémom s jej znečistením a následnými dôsledkami na vaše zdravie, ako aj zdravie spolucestujúcich.


Prečo je dôležité čistenie?


Ak sa radíte k tým motoristom, ktorí na čistenie klimatizácie doslova "kašlú", čiže spomenú si na ňu až keď nefunguje tak, ako má respektíve v aute sa šíri neznesiteľný zápach, zbystrite pozornosť. Veľmi znečistená klimatizácia v aute je nesmierne nebezpečná. Neveríte? Pozor, takáto klimatizácia šíri do vzduchu v kabíne vozidla až niekoľko krát väčšie množstvo vírusov a baktérií v porovnaní s tým, čo sa šíri v bežnom vzduchu, ktorý dýchame. Vážny dôvod zamyslieť sa nad tým, kedy ste naposledy prečisťovali klimatizáciu a ako sa k nej správate, čo sa týka jej používania a starostlivosti.


Tipy na vhodné používanie klimatizácie v aute


- Klimatizáciu používajte pravidelne aj v zimnom období, nielen počas horúčav v lete. Je potrebné, aby ste ju spúšťali pravidelne v každom mesiaci, aby sa dokonale premastili všetky súčasti klimatizácie. V lete príjemne chladí a osviežuje (udržuje lepšiu sústredenosť a ostražitosť vodiča), v zime príjemne zahrieva, ale hlavne vysušuje kabínu vozidla od zvýšenej vlhkosti, čo oceníte najmä pri nepríjemnom zahmlievaní okien v aute. Pre čistejšie okná v aute môže poslúžiť aj najmodernejší čistič okien s nanotechnológiou, napríklad Turtle Wax čistič okien Extreme Nano-Tech. Prezrite si jeho účinky priamo na našej stránke TU.
- V lete pred nástupom do rozohriateho auta ako prvé na pár minút pootvárajte všetky okná a dvere. Rýchlejšie schladíte vzduch pri spustení klimatizácie a tiež aj ušetríte na celkovej spotrebe, keďže nebude musieť ísť tak dlho na plné obrátky.
- Vypínajte klimatizáciu skôr, ako vypnete motor auta. Eliminujete tak vzniknutú vlhkosť v klimatizácii (najmä na výparníku) tým, že sa vysuší a odstráni para z nej.
- Využite pri prečistení klimatizácie doma sprej na klimatizáciu respektíve čistič klimatizácie. Takým je napríklad K2 doctor čistič klimatizácie (500 ml), ktorý nájdete aj NA TEJTO STRÁNKE. Alebo tiež produkt K2 fresh sprej na dezinfekciu klimatizácie (150 ml). Na stránke nájdete aj podrobnejší návod na použitie daných produktov.
- Myslite na nastavenie vhodnej teploty klimatizácie (rozdiel teplôt v aute a mimo neho by nemal byť väčší ako 5 stupňov).

Čo je teda potrebné si zapamätať pri používaní klimatizácie vo svojom aute? Treba ju vhodne používať a hlavne dbať aj na jej pravidelné čistenie a starostlivosť. "Klíma" v aute nie je len o pohodlnom zapnutí a vypnutí tlačidla, aby sme mali lepšiu teplotu vzduchu počas leta, či menej vlhkosti a zahmlených okien v zimnom období. Je potrebné ju pravidelne kontrolovať, ako inú súčasť výbavy vo svojom aute. Prajeme veľa príjemných chvíľ vo vašom vozidle v každom období. Váš tím www.pdmauto.sk.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN