Rady pre údržbu auta na jeseň a v zime

Jeseň je už oddávna označovaná ako prípravné obdobie auta na náročnejšie zimné obdobie. V niektorých lokalitách Slovenska prichádza po lete ihneď zima, čo znamená, že motoristi musia byť už skôr pripravení. Jedná sa predovšetkým o severnejšie oblasti v našich končinách. Aj v prípade, že plánujete vycestovať so svojím autom do vyššie položených častí okolitých štátov, mali by ste rátať s tým, že tam bude chladnejšie a nepríjemnejšie počasie oveľa skôr. Z toho dôvodu by ste určite nemali zanedbať prípravu vášho auta na horšie chladnejšie a zimnejšie počasie.

Príchod chladnejších dní nedá na seba dlho čakať a vy by ste mali mať včas vaše vozidlo na všetko pripravené. Viete, čo všetko musíte stihnúť vymeniť, doliať a dokúpiť? Na čo sa predovšetkým zamerať a čo nepodceniť? Pokiaľ by ste mali s tým problém, my vám pripomenieme najdôležitejšie veci, na čo musíte zaručene myslieť, aby ste boli perfektne pripravení na jesenné, respektíve aj nastávajúce zimné obdobie aj so svojím štvorkolesovým tátošom.

  1. Zimné pneumatiky už máte? Začnite kontrolou pneumatík, pokiaľ ich nebudete kupovať nové, ale budete ich mať z predchádzajúceho obdobia. Kontrolu zamerajte na hĺbku ich dezénu, pretože ten musí mať minimálne 3 mm. Pneumatiky skontrolujte aj po vizuálnej stránke, či nie sú poškodené a nakoniec v nich prekontrolujte tlak. Už viete, že predpísaný limit tlaku v nich stanovuje samotný výrobca vozidla.
  2. Prekontrolujte i svetlomety a samotný podvozok autaAby bolo všetko v poriadku. Rozhodne by ste mali svoje vozidlo vybaviť spoľahlivou škrabkou na sneh a tiež aj metlou na sneh na ometenie auta od snehovej nádielky.
  3. Pozrite sa na autobatériu, je dôležitou súčasťou vozidla. Pokiaľ nemáte novú a má už pár rokov, počítajte s tým, že vám nemusí vydržať pri náročnejších výkyvoch počasia. Ak nechcete riskovať problémy s naštartovaním, kúpte radšej novú značkovú autobatériu (napríklad VARTA).
  4. Skontrolujte chladiacu kvapalinu v chladiči, jej bod nemrznutia, respektíve bod varu s cieľom zabrániť problémom s chladiacou sústavou auta.
  5. Zároveň myslite aj na zmes do ostrekovačov. Pokiaľ ste si istí, že letnú zmes ešte miniete v teplejšom období, tak ju miňte a následne nezabudnite doliať už zimnú zmes do ostrekovačov, minimálne do mínus 18 ˚C, bežne dostanete kúpiť aj do mínus 30 ˚C.
  6. Prekontrolujte aj stav stieračov (predovšetkým samotné gumičky, či sú vláčne, nie sú poškodené a či stierajú ako majú). Pamätajte, že kvalitná viditeľnosť aj v jesennom, či zimnom období je na nezaplatenie. Stierače by ste mali vymieňať pravidelne, pretože ich životnosť sa znižuje najmä po silnej zime, kedy ich používate na stieranie a ostrekovanie námrazy na skle.
  7. Prekontrolujte aj stav bŕzd, predovšetkým brzdovej kvapaliny. Tú je dobré meniť raz za dva roky. Ak ju nechcete vymeniť, skontrolujte bod varu. Brzdová kvapalina dokáže veľmi jednoducho prijať vlhkosť zo vzduchu, čo samotný bod varu znižuje. V jesennom, ako aj v zimnom období rátajte s častejším vlhkým počasím, čo má nepriaznivý dopad na samotnú brzdovú kvapalinu a zhoršuje jej kvalitu. Preto vám odporúčame kvapalinu, ktorá má na hrane bod varu vymeniť už skôr a to na jeseň.

Pokiaľ chcete byť najlepšie pripravení skutočne na všetko, nemali by ste zabudnúť ani na dobré autopríslušenstvo, respektíve zimnú výbavu do interiéru vozidla. Zámerne vyberáme predovšetkým kvalitné a presné gumové koberčeky, ktoré sú alternatívou za klasické vnútorné koberčeky, ktoré by sa v chladnejšom a horšom počasí zničili. Hodiť by sa vám mohli aj utierky s prípravkom proti zahmlievaniu skiel, či vyhrievané poťahy na sedadlá do bežnej zásuvky automobilového zapaľovača 12 V (pokiaľ nemáte v aute vo výbave vyhrievanie sedadiel). Zvonka môžete svojho miláčika ochrániť napríklad ochrannými sprejmi na dutiny, podvozok, či na karosériu. Ak nemáte garáž, siahnite po autoplachte, ktorá ochráni vozidlo pred námrazou, či nepriaznivejšími vonkajšími vplyvmi a vrtochmi počasia.

Je pravdou, že každé auto (i to vaše) bude tvrdo skúšané v nastávajúcich chladnejších zimných mesiacoch. Ak pristúpite k samotnej príprave precízne a pedantne, nebudete mať zaručene nijaké ťažkosti s vaším vozidlom a v pokoji spoločne prežijete i tieto najnáročnejšie podmienky.

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN