Riziko šmyku v zimnom období. Čo všetko by ste mali vedieť?

Chladnejšie rána a večery, klesajúce teploty, dážď, ľad, sneh, mráz, zle upravené cesty pod nánosmi blata, či mokrého lístia? Ak ste pravidelným vodičom aj v zimnom období, istotne viete, o čom hovoríme a aké problémy nastávajú pri prvom snehu, či pri teplotách tesne bod, či nad nulou.

Množstvo havárií na cestách v tomto období pribúda. Často počujeme, že príčinou havárie bol neprispôsobený spôsob jazdy a rýchlosti aktuálnemu stavu vozovky. Musíme len a len súhlasiť, pretože mnohí vodiči jazdia aj v zimnom a zhoršenom počasí tak, ako počas jari, či leta. Zabúdajú, že práve v tomto počasí (čase) je vyššie riziko a nebezpečenstvo šmyku ako po iné dni. Ale nemusí to byť vždy také problematické. Stačí, ak si ako prvú našu radu uvedomíte, že bezpečná jazda sa vždy začína v hlave dotyčného šoféra. Okrem toho dodržujte aj ďalšie rady, ktoré predstavíme nižšie.

Buďte o krok vpred, aby ste vedeli, čo sa bude diať na ceste

Jednoducho povedané, vždy predvídajte. Musíte pochopiť, že dôležité je vždy prispôsobiť štýl jazdy voči aktuálnym podmienkam vozovky. Pokiaľ vidíte, že vozovka je mokrá a nameraná teplota vonku je na hodnote pod 4 ˚C, začnite byť veľmi opatrnými. Všetko, čo vyzerá ako voda, nemusí byť v skutočnosti vodou, no môže ísť o zradnú námrazu. Námraza nemusí byť hrozbou, ak budete plynulo s dávkou predvídavosti pribrzďovať. Svoju zradnú tvár dokáže naplno ukázať až pri kritickom brzdení, napríklad už v prípade vzniku dopravnej nehody.

Rovnako dávajte pozor na zimný štýl jazdy v podobe plyn a brzda. Auto uvádzajte do pohybu postupne (súvisle) a vždy zabrzdite radšej skôr z dostatočnej vzdialenosti. Nedržte sa toho, čo možno spraví vodič pred vami. Vždy buďte o krok pred tým, čo spraví posledný šofér. Taktiež očakávajte, ako možno zareaguje. Je možné, že on bude musieť silno zabrzdiť, či odbočiť, atď. Pochopte to, že druhí šoféri môžu reagovať úplne inak, ako vy. Môžu byť pod vplyvom stresu, únavy, bohužiaľ aj pod vplyvom drogy, či alkoholu. Vždy s tým rátajte, ak si sadáte za volant. Opatrnosti pri jazdení, obzvlášť pri brzdení nikdy nie je dosť. Postupným a skorším pribrzďovaním má ešte jednu ďalšiu výhodu. Vodič za vami rovnako zbystrí pozornosť a na základe vašich brzdových svetiel mu bude jasné, že brzdíte a bude musieť brzdiť skôr aj on, takže sa zníži riziko jeho nárazu do vás. Dávajte pozor aj na šmyk na mokrom lístí, ktoré v tomto čase búva v hrubšom nánose na vozovke. Nikdy ani na takejto vozovke prudko a náhle nebrzdite, pretože ak klesne teplota, tak sa takýto typ povrchu na vozovke s veľkým nánosom správa ako vozovka s pokrývkou snehu, či aj ľadu.

Zvýšte odstup od vozidla pred vami

V rámci našich rád dbajte na zvýšenie odstupu od vozidla, ktoré máte pred sebou. Platí, že na vozovke so zmenšujúcou sa priľnavosťou sa značne predlžuje dráha brzdenia. V takomto prípade vám nepomôže ani najmodernejšia elektronika, ktorú možno máte vo svojom vozidle. Z tohto dôvodu v chladnejšom a zimnom období je nevyhnutné jazdiť so značným odstupom od posledného vozidla, čo umožní riadne zastavenie vozidla bez nutnosti núdzovo alebo prudko pribrzďovať. Toto pravidlo sa vyplatí aj pri jazde v kolónach, či na križovatkách.

Nespoliehajte sa iba na elektroniku

A naša posledná rada znie, nespoliehajte sa na elektroniku vo vašom aute. Mýlite sa, ak si myslíte, že tá vyrieši za vás všetko, aj vzniknutú kritickú situáciu. Je pravdou, že niektoré situácie elektronika dokáže vyriešiť a veľmi úspešne, no žiaľ nie všetko je možné vyriešiť k vašej spokojnosti. Platí, že cieľom všetkých elektronických systémov v autách je iba zjednodušiť prácu vodičovi, ale nie ju úplne nahradiť, ako aj ľudský rozum a uvažovanie. Každý šofér a vodič musí disponovať s dostatočnou predvídavosťou a opatrnosťou. Rovnako je dôležitá správna technika jazdy, ktorá v mnohých prípadoch dokáže spolu s vyššie spomenutými vlastnosťami a radami zachrániť nie jeden ľudský život.

Preto si vždy spomeňte na tieto naše slová, keď si sadnete za volant v nielen v zhoršených klimatických podmienkach. Auto je zbraň, ktorou môžete zabiť veľa nevinných ľudí, obzvlášť na šmykľavej vozovke. Avšak ak sa budete riadiť zdravým rozumom, budete jazdiť rozumne a opatrne (nielen za chladnejšieho počasie, či počas zasneženej alebo mokrej vozovky), je šanca, že sa všetko zmení a bude inak. Nabudúce si povieme viac o tom, ako úspešne zvládnuť a prekonať šmyk, ak ste sa doň so svojím miláčikom dostali.

 

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN