Na čo sú nám v aute silentbloky? Kde ich nájdeme najčastejšie?

Silentbloky predstavujú malý kúsok gumeného dielu, ktorý je súčasťou výbavy každého auta. Jedná sa síce o menšie kusy gumy, ale o to potrebnejšie. V nasledujúcich riadkoch článku si povieme viac o nich, ich vlastnostiach a najčastejšom využití ...

Malé gumené diely na aute silentbloky sa najčastejšie využívajú na flexibilné uchytenie častí napríklad výfukového systému auta, motora a prevodovky a tiež jednotlivých častí prednej alebo zadnej nápravy auta. Dnes je ich možné nájsť aj v ďalších častiach auta, kde by ste ich v minulosti isto nečakali. Ako sme už zdôrazňovali vyššie, silentbloky majú značný vplyv na pohodlie pri jazde, bezpečnosť a rovnako aj jazdné vlastnosti. I preto je potrebné týmto komponentom na vašom vozidle dbať zvýšenú pozornosť a ak je to potrebné, včas ich aj vymeniť.

Predstavujú pevné diely na aute, ktoré dokážu odolať aj tým najnáročnejším podmienkam počas aktívnej činnosti vozidla. Samé bez pomoci akéhokoľvek mazacieho prostriedku. Ich pevnosť je daná materiálom, z ktorého sú vyrobené tieto diely na aute. Základom každého silentbloku na aute je veľmi flexibilná a pevná zmes gumy. Práve táto hlavná časť silentbloku zmierňuje chvenie a otrasy, či zrážky auta napríklad s výmoľom na vozovke. Samotné vonkajšie puzdro a časti silentbloku, ktorá sa uchycuje na auto, sú skonštruované z kovového materiálu.


Čo ohrozuje ich kvalitu a životnosť?


Najväčšími nepriateľmi pre ne sú predovšetkým časté klimatické zmeny. Čím dlhšie však silentbloky budú namontované v aute, tým skôr príde ich koniec životnosti. Takže aj celkový čas zohráva dôležitú úlohu v prípade životnosti týchto "autodielov" (najmä preto, že guma stráca svoje vlastnosti plynúcim časom a vplyvom počasia). Guma sa razom stáva mäkšou a menej odolnejšou, čo sa prejaví samotnými problémami na aute. Automobilový priemysel však napreduje a čoraz častejšie sa stretávame s inými ako gumovými zmesami v silentblokoch. Najnovšími trendmi v tomto smere je polyuretánová zmes, ktorá sa najnovšie využíva pri výrobe všetkých silentblokov do áut. Vyššia kvalita sa však odráža o niečo vyššej cene. No nie je dôvod na paniku, nakoľko silentbloky nie sú práve tými najdrahšími diely, ktoré sa nachádzajú na vozidle. Presvedčte sa sami a nájdite si ten pravý silentblok podľa vášho auta priamo na našej stránke TU.


Príznaky poškodenia môžu byť rôzne


Aké sú najčastejšie znaky poškodenia silentbloku na aute? Vo všeobecnosti existujú viaceré prejavy poškodenia silentbloku na aute. Ide napríklad o značne počuteľné mocnejšie otrasy na aute, zhoršené ovládanie vozidla alebo tiež podozrivé zvuky plynúce od podvozku auta.
Kde sa využívajú najčastejšie?


1. Gumové zavesenie výfuku a ďalších jeho častí


Kde teda nájsť reálne uplatnenie silentblokov priamo na aute? Ako sme už naznačili v úvode článku, silentbloky slúžia na pripevnenie napríklad výfukového systému auta respektíve jeho súčastí k podvozku. Každý výfuk auta je uchytený práve gumovým silentblokom o podvozok auta. Ak sa roztrhne, či praskne, často budeme počuť búchanie zo spodnej časti vozidla, predovšetkým ak budeme prechádzať cez zhoršenú cestnú komunikáciu, najčastejšie s výmoľmi.


2. Spojenie jednotlivých častí náprav


Silentbloky sa rovnako využívajú aj na spojenie a pripevnenie jednotlivých častí prednej a zadnej nápravy auta. Stačí prísť s vozidlom na zdvihák, vykonať kontrolu spodnej časti čiže podvozku a hneď zistíte, koľko silentblokov máte v tejto časti vozidla. Nebudeme klamať, ak ich na svojom novšom aute napočítate aj niekoľko desiatok (ak máte staršie niekoľkoročné vozidlo, počet bude nižší). Pri porušení silentblokov budeme tiež počuť čudný zvuk z jednej alebo druhej strany nápravy respektíve môže prísť aj k zhoršeniu riadenia vozidla, ktorú budeme cítiť pri zatáčaní do zákrut autom.

Spozorovali ste aj vy na svojom vozidle čudný zvuk od podvozku auta? Možno je to práve poškodený silentblok a bude potrebné zistiť, ktorý konkrétny kus je to. Ak ste skúsenejší motorista, isto aj sami zvládnete zistiť, ktorý silentblok je problémový a je potrebné vymeniť. Nový diel si môžete vybrať podľa svojej značky auta aj priamo na našej stránke pdmauto.sk. V prípade potreby, ak si nebudete vedieť vybrať diel do svojho auta, neváhajte nás tiež kontaktovať. Náš tím je pripravený vám pomôcť pri výbere, ako aj dodaní tohto typu dielu.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: 0918 792 522

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN