Starajte sa o brzdy viac. Neoplatí sa podceňovať ich problémy.

Všetci dobre vieme, aký význam majú v aute brzdy a ich súčasti. Zabrzdiť svojho štvorkolesového "tátoša" včas a za každých okolností, je asi to najdôležitejšie, čo musí zaujímať každého majiteľa auta. Jedna vec je o tom vedieť, druhá vec je ako sa k tejto skutočnosti staviame v reálnom živote. Zopakujme si niektoré z tých najvážnejších faktov k problematike bŕzd a brzdového systému. Nie je nad pocit zabrzdiť autom včas a za každých okolností. Platiť to však bude, ak budú brzdy len v 100%-tnom stave.

Čo značí problém, že brzdy sú "staré"?


Chvenie volantu v okamihu brzdenia autom, svietiaca kontrolka opotrebenia brzdových platničiek (ak máte takú vo výbave), svietiaca kontrolka ABS na prístrojovej doske alebo netypické čudné zvuky z podvozkovej časti auta. Ak sa jedna z týchto skutočností týka Vášho auta, s určitosťou môžeme potvrdiť, že brzdy vo Vašom aute nie sú v stopercentnom stave a musíte ich čo najskôr skontrolovať.


Čo hovorí prax ohľadne starostlivosti o brzdy?


Nepovieme nič nové v súvislosti s brzdami, že motoristi radi podceňujú pravidelnú kontrolu bŕzd a celého systému. Typickým prejavom slovenských motoristov je, že vymenenie starých brzdových komponentov v aute ignorujú čiže odsúvajú na neskôr. Typickou je veta "Veď to má ešte čas, ešte niečo vydržia. Budem to riešiť až potom." Ale "potom" už nemusí byť, ak sa bavíme o brzdách a brzdovom systéme auta. Treba si uvedomiť a len predstaviť, ako nebezpečné je, keď auto nebrzdí tak, ako má. Kvalitné a funkčné brzdy a brzdové súčasti vozidla tvoria jednu z najdôležitejších zložiek zabezpečujúcu aktívnu bezpečnosť počas každej jazdy autom.


Ako často je potrebné kontrolovať brzdy?


Podľa viacerých motoristických odborníkov je ideálne kontrolovať brzdy v aute dvakrát do roka respektíve zakaždým, keď máme podozrenie, že niečo s brzdami nie je v poriadku. Ideálnym časom, kedy to robiť, je pri prezúvaní pneumatík. Vtedy sú kolesá z náprav zmontované a preto je možné všetky súčasti bŕzd lepšie vizuálne a manuálne skontrolovať (predovšetkým brzdové kotúče, platničky a zvyšné komponenty). Nepodceňte túto kontrolu aktuálneho stavu (hrúbky) brzdových platničiek, kotúčov a strmeňov.
Pri kontrole bŕzd nezabudnite ani na kontrolu brzdovej kvapaliny (najmä jej bod varu). Tá musí byť poriadne odolná a navyše bez kvapky vody. Jej bod varu musí byť vysoký, aby zniesla aj ten maximálny tlak vašej nohy! To že bez kvalitnej brzdovej kvapaliny nebudú žiadne brzdy funkčné, to už snáď nemusíme opakovať. Prečo ale v praxi zabúdame pri ich kontrole práve na kontrolu brzdovej kvapaliny? Pokiaľ by ste chodili do servisu na kontrolu a výmenu bŕzd, automaticky Vám vymenia spolu s brzdami aj brzdovú kvapalinu (respektíve urobia jej kontrolu). Pokiaľ však budete doma meniť brzdovú kvapalinu v aute, vždy kupujte do systému iba kvalitnú brzdovú kvapalinu, ktorá zabezpečí kvalitný brzdný účinok Vašich bŕzd.


Je to jednoduché - starý kus sa vymení za nový ...


V súčasnosti na cestách jazdia autá najviac s okružnými (kotúčovými) brzdami, ktorých súčasťou je predovšetkým brzdové obloženie a brzdový kotúč (samozrejme ešte ďalšie súčasti). Je zrejmé, že všetky zložky bŕzd sa zoderú a môžu zostať nefunkčné, čo je veľmi nebezpečné. Zodraté a nefunkčné brzdové platničky (doštičky) alebo brzdové kotúče v aute je možné ľahko vymeniť za nové. Jedná sa o taký úkon, ktorý je možné vykonať aj doma v garáži (pokiaľ si však na to trúfate a máte s tým skúsenosti). Ak takú možnosť nemáte, nové brzdy Vám namontujú v ktoromkoľvek servise.

Z brzdového obloženia sú vždy najviac opotrebúvané práve spomínané brzdové platničky (doštičky). V prípade, že už aj tie Vaše majú čosi za sebou, je čas ich vymeniť čo najskôr. Dnes je dobré vsadiť napríklad na sady brzdových platničiek LPR, CIFAM, REMSA, BRECK, NK, A. B. S., ZIMMERMANN, FEBI BILSTEIN, TRW COTEC, BREMBO, TEXTAR, DELPHI, BOSCH, JURID, ATE, KRAFT AUTOMOTIVE alebo sadu brzdových platničiek kotúčovej brzdy MEYLE.
Vyberajte vždy podľa typu a značky Vášho auta. Môžete si vybrať aj v našej predajni alebo webovej stránke s autodielmi (nielen) pre osobné autá.
Čo sa týka brzdových kotúčov, rovnako platí ako je to pri brzdových platničkách, že ich dodávajú viacerí známi a overení výrobcovia. Možno spomenúť napríklad značku METELLI, FEBI BILSTEIN, ZIMMERMANN, TRW, TEXTAR, BOSCH alebo JURID.

Kedy naposledy ste kontrolovali brzdy a ich súčasti vo svojom "tátošovi"? Už dávno nie, no pri každej jazde pociťujete pri brzdení čudné zvuky alebo auto nebrzdí tak, ako keď bolo nové? V takom prípade okamžite navštívte našu kamennú predajňu v Žiline alebo internetový obchod s pestrou ponukou brzdových dielov podľa konkrétnej značky auta.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN