Tipy, ako sa starať o auto počas zimného obdobia.

Už sme nie raz naznačili v našich článkoch, ako je dôležité vhodne sa starať o svoje vozidlo, obzvlášť v zimnom období. Aj keď pravá zima ešte neukázala svoju tvár naplno, už čosi dala o sebe vedieť, obzvlášť v našich severnejších častiach Slovenska. Preto je a bude vhodné dnes hovoriť aj o možnostiach a tipoch, ako sa starať o auto počas zimného obdobia.

Pravidelná očista od soli a špiny 

Posypová soľ je strašiakom nielen pre naše topánky, ale rovnako aj pre štvorkolesového miláčika. Kvôli častému soleniu ciest doprajte svojmu miláčikovi pravidelnú očistu v podobe umytia celej karosérie, ako aj podvozku. V tomto prípade by ste mali vsadiť na tlakové čistenie a opláchnutie. Práve toto je spôsob, ktorý pomôže najviac, očistiť znečistený lak a podvozok od soli a špiny. Ak máte vozidlo totálne špinavé a znečistené, neoplatí sa šetriť na umývaní. Práve naopak. Pravidelne ho dôkladne umyte ručne vy alebo zájdite do automatickej, či ručnej autoumyvárne. Ak máte lak karosérie navoskovaný, kvôli nenarušeniu voskovaných častí karosérie ju umývajte autošampónom s nulovým PH.

Tekutý stierač  

Dobrá viditeľnosť je obzvlášť v zime veľmi dôležitá. Preto venujte pozornosť aj čistote skiel na aute. Máte možnosť údržby a starostlivosti o ne aj nanesením prípravku kvôli zachovaniu dobrej viditeľnosti pri daždi, či snežení. Tekutý stierač predstavuje modernú a veľmi účinnú metódu pre vyššiu bezpečnosť a pohodlie v súvislosti s jazdou na vašom vozidle. V zásade nič nepokazíte, ak okrem sealantu, či vosku na sklá dáte aj spomínanú nano-technológiu tekutého stierača. Táto technológia zabezpečí dokonalejší odvod vody a snehu zo skiel vozidla. Takto si zabezpečíte lepší a dokonalejší výhľad. Rovnako bude platiť, že opätovné zamrznutie skla, či prilepenie snehu nebude až také silné a jeho fyzické odstránenie bude jednoduchšie ako bez tejto prelomovej technológie. Vďaka jej vlastnostiam čelné, ako aj ostatné sklá na vašom vozidle vydržia oveľa dlhšie čisté a priehľadné. Ako sme už naznačili v úvode tejto technológie, tekutý stierač vždy aplikujte na všetky sklá na vozidle, nielen na čelné a zadné. Predsa dobrý výhľad musíte mať z každej strany, tak na to nezabúdajte.

Rozmrazovač skiel 

Zima síce ešte nepritvrdila tak, ako sme zvyknutí, no z minulosti poznáte situácie, keď vaše autíčko riadne primrzlo. Okná sú totálne primrznuté, no vy sa ráno ponáhľate do práce. Je vám tento scenár akosi povedomý? Zostáva vám rýchlo nájsť škrabku a hor sa do škrabania. Ale pozor na škrabance na samotnom skle, dokonca aj na karosérii, ak sa rozhodne škrabať aj tú. Vhodnejšou voľbou bude siahnuť po rozmrazovači na sklá. Stačí nastriekať, chvíľku nechať zapôsobiť a môžete vyraziť. Ušetríte nielen čas, ale ušetríte si tých kopec nervov a nepríjemných minút so zimou pod nechtami. V tomto prípade dávajte veľký pozor na neúmyselné spustenie stieračov, ak sú primrznuté ku sklu. Hrozí poškodenie samotných stieračov, respektíve odtrhne sa tenká hrana na gumičkách. Nebojte sa postriekať sklo rozmrazovačom aj dvakrát, ak prvý nástrek neroztopil ľad dostatočne. Až potom, čo spozorujete jemnú kašu na vašom čelnom skle, môžete pokojne spustiť stierače pre zotretie.

Gumené rohože do interiéru 

Pokiaľ mávate počas leta v aute textilné koberčeky, pred zimou ich nezabudnite zameniť za gumené rohože. Práve gumené rohože sú účinnou prevenciou na ochranu interiéru. V prípade, že nie ste ich zástancom, existuje pre vás ešte jedna možnosť. Môžete siahnuť po nano-technológii v spreji. Táto technológia je taká účinná, že udrží špinu z topánok na povrchu tkaniny v interiéri vozidla a tak ju budete môcť veľmi účinne a jednoducho odstrániť, aj keď nebudete mať v aute spomínané gumené rohože. Buď si ju zaobstaráte sami alebo navštívite najbližšiu autoumývareň aj s obsluhou, kde vám ju radi aplikujú na počkanie.

Metlička a škrabka, pracujte s nimi opatrne!    

Ak vám len trochu záleží na vašom štvorkolesovom miláčikovi, tak aj metličku a škrabku budete v zime používať veľmi striedmo a hlavne opatrne. Inak vám hrozí poškriabanie skiel, ako aj samotnej karosérie. Tento efekt nemusíte spozorovať hneď a počas zimy. Skôr až po zime v teplejších jarných, či letných mesiacoch.

V tomto smere, ak máte možnosť parkovania v garáži, neváhajte. Ak však takú možnosť nemáte a auto musíte parkovať vonku, primrznuté auto vás neminie. Ak sa to stane a vy ste odkázaní na metličku a škrabku, používajte ju veľmi opatrne, s ohľadom na auto, ktoré si nechcete poškodiť. Vhodnou alternatívou sú pogumované stierky, či mikrovláknová rukavica na elimináciu snehu z auta.

Okrem spomínaných možností môžete využiť aj vhodné a odskúšané triky, ako predísť námraze na aute, ak s ním parkujete vonku. Prikryte si čelné sklo, ako aj ostatné sklá auta obyčajným kartónom, plachtou alebo dekou. Existujú dnes rozličné plachty, ktorými zakryjete buď celé vozidlo a tak ho ochránite úplne, alebo aj časť vozidla. Je to na vás, ako sa rozhodnete a pre ktorý typ zakrývacej a ochrannej plachty.  

Pamätajte aj na tesnenia dverí, kufra, kapoty 

V zimnom období je veľmi častým javom, že pri nižších teplotách primrznú dvere na vašom vozidle. To preto, že ste ich zabudli pred príchodom zimy ošetriť a oživiť. Najlepšie silikónovým olejom na tesnenia alebo tyčinkou na tesnenia. Preto ak je to čo i len možné a ešte nemrzne tak silno, zabezpečte si silikónový olej v spreji a hor sa do ošetrenia všetkých tesnení a gumových častí na vašom vozidle. Nezabudnite ani na kufor a prednú kapotu. Detailne si prejdite každú časť vozidla. Veľmi rýchlo zistíte, koľko tesnení má váš tátoš a aké sú stuhnuté. Oživte ich a doprajte im dostatočnú vláčnosť a flexibilitu aj pri nízkych teplotách. A primrznuté dvere, či kufor alebo predná kapota už budú minulosťou. Pamätajte, ak sa aj vás stane, že dvere máte primrznuté, skúšajte tie, ktoré idú otvoriť (hoc aj kufor) a vojdite do auta radšej týmto otvorom. Ak auto zahrejete, tak sa primrznuté dvere uvoľnia. Nikdy nasilu neotvárajte primrznuté dvere a otvorte si druhé dvere, ktoré idú a tie zamrznuté otvoriť zvnútra, s menším odporom.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN