Pár účinných rád, ako ušetriť s autom. Značka: Nielen pri jazde autom.

Kto by nechcel, aby mu jeho auto vydržalo po technickej stránke hoci aj na celý život. Bez ohľadu na to, aký typ motora a auta máte doma v garáži, jazdiť svojím autom šetrnejšie, môže byť vždy lákavou predstavou. Ale už viac nemusíte len snívať a zostávať len pri predstave. Dnes vám poradíme pár rád, ako začať jazdiť svojím autom šetrnejšie "ešte viac". A nebude vás to stáť žiadne peniaze navyše. Práve naopak. Úpravou správneho rozhodnutia, či svojho štýlu jazdenia, ušetríte peniaze nielen pri spotrebe paliva, ale aj tiež pri častej oprave najviac opotrebovaných súčastí vozidla.

Zabudnite na novinky, či už modelov alebo technickej výbavy ...


Dobrou radou je, že už pri kúpe auta myslite do budúcnosti. Ak pri kúpe nového auta vsadíte práve na "neodskúšanú" novinku s množstvom technických noviniek a vychytávok, môžete pohorieť na to práve o nejaký čas, keď začne poruchovosť niektorých súčastí či autodielov. Preto je dobrou radou siahnuť vždy pri kúpe nového alebo ojazdeného auta na také, ktoré je po technickej stránke "jednoduché" s čo najmenším podielom elektroniky. Uvedomujeme si, že všetky dnešné automobilky majú v úmysle ísť s dobou a preto sa každá jedna predbieha v novinkách a priam v neodskúšaných veciach. Ono je to dané dobou, ktorú je potrebné rešpektovať. No aj tak je možné sa zdráhať o čosi viac takýchto noviniek a vždy je lepšie počkať, ako sa daný model, či typ elektroniky bude chovať o pár rokov v danom modeli auta.


Dbajte na predpísanú výmenu oleja ...


Tí, čo máme nové autá, to máme v tomto smere jednoduchšie. Predpísané servisné intervaly u predajcu nám garantujú pravidelnú (predpísanú) výmenu oleja tak, ako stanovuje výrobca daného modelu auta, ktorý vlastníme. Horšie sa javí tento úkon pri starších vozidlách. Pamätajte na to, že na životnosť motorov nepriaznivo vplýva práve nepravidelný servis, respektíve výmena oleja. Nespoliehajte sa na to, že vás inteligentná elektronika upozorní, kedy máte ísť na výmenu oleja. To už môže byť veľmi neskoro, najmä ak hovoríme o starších autách. Súčasné moderné motorového oleje sú schopné síce predĺžiť životnosť samotného maziva v motore a tým aj dlhšie ochrániť motor. Ale to nemusí platiť práve pre váš motor a auto. Vždy sa oplatí zájsť do servisu so svojím starším autom skôr ako neskôr. Základným intervalom je vždy jeden rok alebo niečo cez desať až dvanásť tisíc kilometrov. Ponuku dnešných motorových olejov nájdete aj v našom eshope. Spomenúť môžeme napríklad motorové oleje BMW, motorové oleje FORD, motorové oleje SHELL, či motorové oleje FEBI. Kompletný zoznam motorových olejov z nášho eshopu nájdete priamo na tejto stránke TU.


Vsaďte radšej na "manuál" ...


Ak chcete jazdiť úspornejšie a šetrnejšie, vsaďte na manuálnu prevodovku vo svojom aute. "Automat" radšej neskúšajte. Je to ako v predchádzajúcom prípade, túto novinku nechajte radšej bokom. V tomto smere je najviac rizikovou práve dvojspojková prevodovka. Manuálna prevodovka je v tomto smere najlepším riešením.


Jazdite dlhšie a pokojnejšie ...


Dlhšia a pokojnejšia jazda prospeje aj motoru vášho auta, tiež ostatným dielom, ako aj vašej peňaženke. Nebudete musieť jazdiť často do servisu na výmenu či opravu často opotrebovaných dielov, ako aj na čerpaciu stanicu kupovať palivo. Motoru (obzvlášť dieselovému) viac prospieva dlhšia trasa a čo najviac pokojnejší štýl jazdy. Udržiavať ručičku otáčkomera v stredných otáčkach, to je ideál pre každý motor. Uvedomujeme si, že takýto štýl je možný s vaším "tátošom" len po ceste pre motorové vozidla respektíve po diaľnici. Po mestskom okruhu to žiaľ nie je možné a preto každý motor trpí pri častom takomto štýle jazdenia trpí viac. Ak už aj často jazdíte po meste, snažte sa samotné mestské štýly jazdenia predĺžiť či aspoň z času na čas zájsť aj na dlhšie trate (najmä ak máte dieselový motor, ktorý vyžaduje dlhšie trate aj kvôli vypáleniu častíc vo filtri pevných častíc vo výfuku).


Vypracte všetko z kufra, čo nepotrebujete ...


Nosíte v kufri auta všetky veci, ktorá vám tam zostali po dovolenke? A to už zase prečo? Že by pre potreby ďalšej dovolenky či výletu? Alebo nosíte na streche auta strešný box a pritom v ňom nič nevozíte? Ako ďalší úložný priestor pre potreby dovolenky je strešný box výborná vec. Ale ak jazdíte už len po meste a na kratšie trasy a pritom nič neprevážate, tak ho dajte dole. Rovnako tak spravte aj s ostatnými nepotrebnými vecami v aute.


Kontrolujte všetky kvapaliny a diely v motore ...


To, že máte auto kontrolované v servise pravidelne (najlepšie každý rok), vám môže značne uľahčiť život. Niečo vás to bude síce stáť, ale zase môžete takto ušetriť peniaze na vyššej spotrebe, či náhlej poruche a nutnej oprave, či výmene dielcov. Tu treba spomenúť najmä kontrolu sviečok, sacieho filtra, reťaze, klinového remeňa a rozvodov, chladiacej kvapaliny a podobne. Aj všetky tieto a ostatné autosúčiastky nájdete v našom eshope priamo TU.


Nešetrite tam, kde sa to nevypláca ...


Isto to robíte aj vy alebo to robí (robil) aj váš otec, či niekto známy. Za každú cenu pri akejkoľvek príležitosti vypínate motor auta. Chce ušetriť každý mililiter paliva, keď ste nútení s autom stáť, napríklad na križovatke, pri odbočovaní, na železničnom priecestí, či pri stretnutí svojho známeho na parkovisku. Pritom škodíte motoru, štartéru a batérii svojho auta viac, ak auto (motor) vypínate príliš často. Pochopte, že najviac energie je potrebných pri štartovaní motora a okrem motora, trpí častým štartovaním aj štartér v aute a rovnako aj akumulátor. Netreba zvlášť pripomínať, aké je nepríjemné, ak vás napríklad aj v tomto chladnom počasí, zradí akumulátor. Ak sa to stalo aj vás, nový akumulátor si môžete zakúpiť aj v našom eshope priamo na tejto stránke. Dokonca máte možnosť si zakúpiť u nás aj novú motobatériu pre vašu motorku pred nastávajúcou novou sezónou. Myslite na to už dnes!


Nekupujte to, na čo nemáte ...


V neposlednom rade vždy sa riaďte zdravým rozumom. A to či už pri kúpe celkom nového auta alebo ak riešite kúpu nového dielu za starý diel do vášho auta. Kupujte si vždy to, na čo reálne aj máte a čo vám nenúti niekto známy alebo niekto iný. Či sa to týka nového auta, kupujte si iba také, čo aj reálne využijete a riaďte sa tým, čo vy potrebujete, nie niekto iný. A to isté platí aj pri staršom vozidle a kúpe nových dielov. Ak tak budete robiť, zistíte, že máte viac peňazí, pretože ich nemíňate na niečo, čo skutočne nikdy reálne nepotrebujete a nevyužijete.

Čo dodať na záver článku? Sami najlepšie viete, ako ste na tom so svojím štvorkolesovým miláčikom. Určite viete, kde máte rezervy na šetrenie, či už pri svojom štýle jazdy, alebo čo sa týka výbavy auta. Nech je pravda aká je, možno že sme vás inšpirovali našimi radami, aby ste sa zamysleli raz nad tým, ako teda jazdíte vy, čím škodíte svojím jazdením svojmu autu najviac a kde máte rezervy v tom, že by ste mohli ušetriť. Náš tím vám praje veľa šťastných a šetrnejších kilometrov na vašom miláčikovi na kolesách!

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN