Veľký súboj - automat vs. manuál

Poznáte to. Na všetkých frontoch bojujú spoločnosti o priazeň zákazníka. Apple vs. Samsung, Adidas vs. Nike, Orange vs. Telekom, Mercedes vs. Audi, tatarská vs. kečup. Väčšinou víťaza nepoznáme. Každý má svojich fanúšikov aj odporcov. Zákazníci sa rozdelia pomerne rovnomerne. Všetci sa majú dobre a nemusia jesť suché rožky. Dnes sa pozrieme na ďalších odvekých rivalov. V jednom rohu bude boxovať automatická prevodovka. Do druhého sa postaví rokmi overená manuálna. Nebude to súboj na život a na smrť. Bude to objektívne. Okoreníme ho bodovaním. Čo myslíte, kto z toho vyjde lepšie?

 

car

Zdroj obrázkov: Pixabay

Prevádzkové náklady

 

Automat - keď všetko funguje, jedinou starosťou je výmena oleja v prevodovke. V prípade, že sa pokazí, začína menšia katastrofa. Samotný repas prevodovky Vás vyjde štvormiestnu sumu (a na začiatku pravdepodobne nebude jednotka). Majitelia vozidiel zvyknú vymeniť auto, ak sa im pokazí táto prevodovka.

 

Manuál - takmer bezstarostná prevádzka. Sporadická výmena spojky Vás vyjde na maximálne pár stovák. Čo ak sa pokazí? Určite sa radovať nebudete, ale zrejme ani plakať. Výmena prevodovky Vás vyjde na pätinu a menej (závisí od automobilu) v porovnaní s automatom.

 

Hodnotenie: BOD získava manuál

 

car

Zdroj obrázkov: Pixabay

Pohodlie

 

Automat - stačí zaradiť D a rútite sa vpred bez starostí.

 

Manuál - 1,2,3,4,5 a stále hore dole. Neustále stláčanie spojky. Najmä keď sa dostanete do zápchy, alebo väčšieho mesta v špičke. Nie je to ubíjajúce?

 

Hodnotenie: BOD získava automat

 

car

Zdroj obrázkov: Pixabay

Kúpna cena

 

Automat - väčšinou si musíte priplatiť, ak ju chcete mať v aute. V základe ju majú iba luxusné autá.

 

Manuál - býva základnou výbavou každého automobilu.

 

Hodnotenie: BOD získava manuál

 

 

Zrýchlenie vozidla

 

Automat - ak potrebujete “vystreliť”, stačí dať plyn na podlahu. Týmto spôsobom ukážete svojim kolegom iba zadné partie svojho auta. Potrebujete náhle zvýšiť rýchlosť vozidla (napríklad pri predbiehaní)? Prestúpite plynový pedál a auto trhá aj obrubníky na cestách. Zrýchleniu pomáha aj tzv. dvojspojkový systém. Kým jedna radí z jedna na dva, druhá už radí z dva na tri.

 

Manuál - keď potrebujete zrýchliť, jednoducho začnete radiť vo vysokých otáčkach

 

Hodnotenie: BOD si zaslúžia obaja

 

gear

Zdroj obrázkov: Pixabay

Pozornosť

 

Automat - umožňuje sa plne sústrediť na vedenia motorového vozidla. Vyžaduje jedinú operáciu na začiatku a jedinú na konci. Je podriadený bezpečnosti.

 

Manuál - neustále musíte meniť prevodové stupne. Zamestnáva to Vaše nohy, ruky a aj myseľ. Možno si poviete, že to robíte podvedome. Ale aj Vaše podvedomie si musí robiť operácie. Znižuje pozornosť.

 

Hodnotenie: BOD získava automat

 

https://pixabay.com/sk/posun-manuálny-auto-gear-palicu-868980/

 

Vplyv na spotrebu

 

Automat - dnešné moderné prevodovky majú aj deväť stupňov. Týmto je vplyv na spotrebu enormný. Keď zoberieme do úvahy staré automatické prevodovky, tie skôr spotrebu zvyšovali.

 

Manuál - radenie pri nízkych otáčkach a optimálna rýchlosť najmä pri jazde po diaľnici vedia spotrebu ovplyvniť.

 

Hodnotenie: BOD nedostane nikto

 

car

Zdroj obrázkov: Pixabay

Možnosť robiť si veci po svojom

 

Automat - veľa vecí mate zadefinovaných a riadite sa prístrojom. Môžete však ovplyvniť nastavenie prevodovky, napriklad režimom SPORT alebo použitím poloautomatu.

 

Manuál - môžete si robiť všetko po svojom a byť strojcom svojho šťastia.

 

Hodnotenie: BOD si zaslúžia obaja

 

 

Záverečné resumé

 

Automat - 4 body

 

Manuál - 4 body

 

Skóre je vzácne vyrovnané. Nie je teda možné určiť jasného víťaza. Trend hovorí jasnou rečou. Stále viac automobilov modernizuje. Automat vidíme čoraz častejšie. Z cenových dôvodov sú a aj budú manuály stále súčasťou nášho života. Veríme, že vy máte svojho favorita. Pri hodnotení sme nepreferovali žiadny zo spôsobov radenia. Výsledky vyšli na základe objektívneho hodnotenia.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN