Návod ako sa správne starať o pneumatiky

Pneumatiky udržiavajú každé vozidlo v spojení s vozovkou, čiže zabezpečujú dokonalú priľnavosť. Nie nadarmo sa hovorí, aký stav majú pneumatiky, taká bude bezpečnosť pri jazde autom. Netreba zvlášť pripomínať, ako je dôležité, aby boli pneumatiky v bezchybnom stave zakaždým, keď si sadáme za volant.


Použitie kvalitnej autokozmetiky na pneumatiky


V rámci starostlivosti o auto pneumatiky odporúčame ošetrovať ich pred škodlivým UV žiarením, kyslým dažďom, klimatickými zmenami a súčasne sa snažiť obnoviť ich prirodzený vzhľad a čistotu. Všetky tieto činnosti možno dosiahnuť napríklad kvalitným produktom K2 BOLD na obnovu a čistenie pneumatík v spreji (400 ml). Výborne tiež poslúži aj produkt K2 BOLD na obnovu a čistenie pneumatík v rozprašovači (700 ml). S týmito kvalitnými prípravkami na pneumatiky je možné dosiahnuť okrem iného ich dlhodobú ochranu pred popraskaním a vyblednutím. Je to možné vďaka silikónovým polymérom, ktoré dodajú gume bezchybný vzhľad so zrkadlovým efektom a leskom. Čo sa týka samotnej aplikácie jednotlivých produktov, nie je to nič náročné. Takto je možné ošetriť všetky druhy pneumatík. Už nebudete musieť snívať a túžiť po krásnom vizuálnom vzhľade pneumatík na svojom "tátošovi", aj keď ich máte už viac rokov. Myslite na to, že takéto pravidelné ošetrovanie pneumatík na aute ich chráni pred skorým zostarnutím a v konečnom zúčtovaní vám to ušetrí peniaze na skorú kúpu nových pneumatík.
Okrem vyššie spomenutých produktov môžete bez obáv využiť aj dokonalý čistič pneumatík TURTLE WAX EXTREME (500 ml). Tento produkt obsahuje moderné účinné nanotechnológie, ktoré pomáhajú zlepšiť odolnosť povrchu pneumatík pred vplyvmi UV žiarenia zo slnka (zároveň je tiež zachovaná ochrana gumy pred škodlivými vplyvmi a bezchybná "vlhká" úprava povrchu a lesku).
Od výrobcu Turtle Wax sa oplatí spomenúť aj TURTLE WAX na oživovanie a ochranu pneumatík (500 ml). Jedná sa o prvotriedny prípravok na renováciu pneumatík, ktorý poskytne pneumatikám takzvaný mokrý vzhľad s krásnym čiernym zafarbením. Aj niekoľko ročné pneumatiky na aute zostanú zrazu "ako nové".


Dodržiavanie správneho tlaku


Okrem vyššie popísanej starostlivosti o pneumatiky auta je rovnako dôležitá aj pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách. V tomto smere je potrebné dávať pozor na takzvané "prehustenie" pneumatiky (v tomto prípade hrozí, že sa zhorší spôsob ovládania vozidla a zvýši sa zároveň opotrebenie strednej časti pneumatiky) a tiež aj na takzvané na "(pod)hustenie" pneumatiky (v tomto prípade narastá valivý odpor auta, čoho dôsledkom rastie záťaž na motor, rastie celková spotreba paliva a zvyšuje sa opotrebenie pneumatík po vonkajších stranách). Preto je najlepšie dodržiavať pokyny a odporúčanie výrobcu čo sa týka optimálneho tlaku v pneumatikách svojho "tátoša". Čo nám z tohto celého vyplýva ako majiteľa auta? Vyššie výdavky (čiže nutnosť kúpy nových pneumatík) a v neposlednom rade zhoršená kvalita pneumatík, s ktorou súvisí aj zhoršenie bezpečnosti jazdy autom. Z toho dôvodu sa oplatí pravidelne kontrolovať aktuálny tlak v pneumatikách (minimálne raz za mesiac). Tu si môžete pomôcť aj šikovným meračom tlaku (takzvaným manometrom), ktorý dnes kúpite za skutočne dobrú cenu. Meranie odporúčame robiť vždy pri vychladnutých (studených) pneumatikách a počas chladnejšieho počasia (teplom vzduch v pneumatike zväčšuje svoj objem a pri chlade sa objem zase zmenšuje).


"Vizuálna" kontrola stavu pneumatík a ich častí


Okrem už spomenutého sa oplatí kontrolovať a sledovať i ďalšie činitele, ktoré sa týkajú pneumatík a ich opotrebenia. Vždy ak nabehnete pneumatikou (či viacerými pneumatikami) do väčšej jamy na vozovke, prekontrolujte ihneď stav pneumatiky (pneumatík) a celú konštrukciu. Dbajte okrem toho aj na dostatočne "veľký" dezén na každej pneumatike na aute (to sa týka jednak letných, ako aj zimných pneumatík a preverujte ho najlepšie vždy pri každom sezónnom prezúvaní).
Okrem toho myslite aj na to, že každá pneumatika má svoj ventil. Nezabúdajte v rámci kontroly pneumatík aj na kontrolu stavu ventilov. Pokiaľ máte problém s mäkšou pneumatikou a tento stav sa opakuje pri každej jazde, pričom defekt bol vylúčený, s najväčšou pravdepodobnosťou je poškodený spomínaný ventil (znamená to, že strata vzduchu z pneumatiky sa uskutočňuje cez poškodený ventil). Preto je potrebné ho čo najskôr vymeniť, inak budete musieť pred každou jazdou dofúknuť problémovú pneumatiku.


Pravidelné vyvažovanie


Zle vyvážená pneumatika môže spôsobovať veľké problémy pri jazde autom. Preto pri každom prezúvaní si preverte, či vám boli všetky pneumatiky správne vyvážené. Inak budete počas jazdy svojím autom pociťovať nepriaznivé prejavy, ako je predovšetkým nepríjemné trasenie volantu pri väčších rýchlostiach a zatáčaní. Rady odborníkov sú, že vyvážiť a nastaviť kolesá je potrebné každý polrok, minimálne však raz za rok, najlepšie pri sezónnom prezúvaní vozidla.


Ošetrovanie diskov pneumatík


Pri starostlivosti o pneumatiky netreba vynechať ani ošetrenie diskov, na ktorých sú umiestnené pneumatiky (teda pokiaľ máte práve tieto prvky výbavy na svojom tátošovi). Disky sú síce pomerne odolné voči opotrebeniu, ale z času na čas si zaslúžia ošetrenie či dokonalú očistu, aby vydržali čo najviac čisté, pekné na vzhľad a odolnejšie voči znečisteniu a poškodeniu. Na tento účel slúži napríklad čistič diskov TURTLE WAX WHEEL CLEAN (500 ml). Je to kvalitný produkt, ktorý čistí všetky druhy diskov
automobilov (plastové, hliníkové i zliatinové). Okrem iného tento čistič diskov eliminuje na samotnom povrchu disku viditeľný čierny prach z brzdových doštičiek vznikajúci pri brzdení vozidlom. Práve veľká vrstva tohto nepriaznivého elementu prachu môže spôsobiť na diskoch veľké problémy, čo sa týka ich životnosti a funkčnosti (navyše okrem čierneho prachu tento prípravok účinne odstraňuje z povrchu disku olej, asfalt a iné viditeľné nečistoty).
Okrem tohto prípravku možno využiť aj cenovo priaznivý čistič diskov v rozprašovači K2 FELIX (700 ml). Jedná sa rovnako o veľmi kvalitný, účinný a bezpečný produkt na čistenie diskov kolies (okrem iného produkt čistí aj celé pneumatiky). Je to produkt 2v1 (čistič pneumatík a čistič diskov v jednom). Prípravok je určený predovšetkým pre často využívané hliníkové disky vozidla, no nič nepokazíte, ak ho použijete aj pre iný druh diskov. Výnimočnosť produktu spočíva v tom, že je možné ho použiť či už klasicky ako každý sprej alebo aj naopak hore dnom, čo umožňuje využitie tohto prípravku aj na horšie dostupných miestach. Produkt vytvára "ochrannú vrstvu" chrániacu komplet celé kolesá auta (vrátane diskov) -
predovšetkým pred vznikom korózie, čím je uľahčené opätovné čistenie diskov a pneumatík.


Okrem tejto problematiky je tiež dobré vedieť aj to, ako predĺžiť životnosť starších pneumatík respektíve čo s nimi robiť a nerobiť (nielen) pri uskladnení a ošetrovaní. K tomu vám výborne poslúži náš iný článok z magazínu, ktorý nájdete pod názvom 7 cenných rád pre Vaše pneumatiky.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN