Bez alternátora to nepôjde. Na čo je potrebný v aute a čo ešte treba o ňom vedieť?

Ak sa povie alternátor, čo Vám ako prvé napadne v hlave? Možno že nič, pretože je to autosúčiastka, o ktorej sa až tak veľa nerozpráva ako o iných zariadeniach v aute. Avšak o význame a potrebe alternátora pre každé vozidlo niet pochýb. S určitosťou môžeme potvrdiť, že sa nachádza aj pod kapotou Vášho štvorkolesového "tátoša".


Prečo to bez alternátora nepôjde?


Pri alternátore platí, že je to jednoduché a spoľahlivé zariadenie, ktoré je takmer bez poruchy. Musí vyrobiť potrebné množstvo elektrickej energie pre viaceré zariadenia nachádzajúce sa vo vozidle, ktoré vyžadujú energiu k tomu, aby fungovali správne (spomenieme napríklad autobatériu, rádio, všetky vnútorné a vonkajšie svetlomety, ventilátor na vzduch, kúrenie a podobne. Samotný prúd cez alternátor prúdi iba v jednom smere.
V prvom okamihu si to možno ani neuvedomujeme, ktoré zariadenia vyžadujú v aute upraviť mechanickú energiu na elektrickú. Práve alternátor slúži na to, aby počas prevádzky vozidla bolo vyrobené dostatočné množstvo elektrickej energie pre všetky zariadenia vo vozidle. Zdá sa Vám to nemožné? Prečítajte si teda ďalej o tom, ako funguje alternátor v každom vozidle ...


Ako funguje alternátor?


Vo všeobecnosti je alternátor presným účinným elektrickým zariadením na premenu mechanickej energie na elektrickú. Alternátor je aktívny v okamihu, keď sa spustí motor vozidla (spúšťa sa pomocou remeňa). V zásade platí, že pokiaľ by alternátor pri spustení motora zostal nečinný, znamenalo by to vážny problém. Veľkou výhodou dnešných moderných alternátorov je, že dokážu vyrobiť dostatočné množstvo elektrickej energie aj pri nízkych otáčkach motora (v minulosti to v starých autách a motoroch nebolo možné; moderné technológie a pokrok v technike a v celom automobilovom priemysle napomohli k zdokonaleniu aj tohto zariadenia). Opätovne opakujeme, že dnešné moderné autá, ich motory a alternátory sú schopné vyrábať elektrickú energiu už aj pri najnižších otáčkach motora, čo zabezpečuje dostatok elektrickej energie v každom okamihu. Nemôže sa teda stať situácia, že by niektoré zariadenie vypovedalo službu, aj keď bol motor spustený iba krátku dobu po naštartovaní.


Naj "pozitíva" a výhody alternátora


Dnešné alternátory sa vyznačujú predovšetkým tým, že sú takmer bezporuchové, čiže sa opotrebúva veľmi pomaly. To je pozitívna správa pre každého majiteľa auta. Znamená to aj to, že nevyžaduje sa špeciálna a pravidelná starostlivosť o tento druh zariadenia vo vozidle. Alternátor nie je ako napríklad akumulátor, brzdové komponenty, gumičky stieračov, ktorým treba venovať zvýšenú častú pozornosť a starostlivosť, pretože sa rýchlo opotrebúvajú.

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli v tomto článku, alternátor pracuje už pri nízkych otáčkach, čo je obrovskou výhodou (aj pri "voľnobehu" pracuje účinne a preto vyrába a dodáva elektrickú energiu všetkým zariadeniam vo vozidle).


Hlavné "nevýhody" alternátora


Tak ako pri každom inom zariadení vo vozidle, očakávame aj pri alternátore, že bude mať nejaké nevýhody. Dobrou správou je, že pri alternátore budeme dlho hľadať, aby sme
nejakú nevýhodu vôbec našli. A predsa jedna je tu a to, že ak z auta vyberieme nefunkčný akumulátor a snažili by sme sa spúšťať niektoré zariadenia, hrozí poškodenie alternátora a rovnako aj tých zariadení, ktoré vyžadujú elektrickú energiu pre svoju činnosť. Pamätajte si: Alternátor je správne používať len pri funkčnom a fungujúcom akumulátore, ktorý sa musí nachádzať vo vozidle. V inom prípade neodporúčame spúšťať motor. Ak alternátor prestal fungovať vo Vašom aute správne, je potrebné bezodkladne vymeniť poškodený kus za nový (starý alternátor nebude spoľahlivý ako nový). V súčasnosti sú najpoužívanejšími takzvané trojfázové alternátory. Tieto typy alternátorov sa montujú najčastejšie do súčasných moderných áut. Okrem týchto typov sa často využívajú aj takzvané jednofázové alternátory (montujú sa do vozidiel, ktoré nevyžadujú výrobu veľkého množstva energie).


Nezabúdajme, že v prípade alternátora platí, že sa skladá z viacerých dielov (súčiastok), ktoré tvoria celok. Znamená to, že ak potrebujeme iba niektorú časť alternátora, tak je možné si vybrať len samostatnú súčiastku, presne podľa konkrétnej značky a motorizácie vozidla.


Teraz už dobre viete, že pokiaľ sa vyskytujú pri jazde s Vaším "tátošom" problém s elektrickou energiou a akumulátor máte v poriadku, zrejme sa bude jednať o poškodený alternátor. Nie je to až taký problém, bude stačiť vymeniť starý alternátor alebo niektorú jeho časť, ktorá je poškodený za nový kus. Len tak bude všetko vo vozidle fungovať bez problémov. Nie je správne tento problém ignorovať či odkladať na neskoršie. Hrozí spôsobenie viac škôd, ako je prípustné. S kvalitným alternátorom nebudete mať nikdy problém s dostatkom energie vo vozidle.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN