Vybavenie luxusných automobilov, ktoré sa stáva štandardom

Moderná doba prináša novodobú techniku a komfort. Keď sme si pred 2 - 3 desaťročiami kupovali auto, hlavná devíza bola, že fungovalo. Dostali sme sa z bodu A do bodu B. Nič viac nás priveľmi nezaujímalo. Komfort bol minimálny. Bolo ho vidieť najmä v luxusných autách. Dnes sa situácia vyvíja veľmi pozitívne dopredu. Dnes už aj najlacnejšie vozidlá majú základné prvky komfortu a moderných technológií. Ak sa chcete vo Vašom novom aute cítiť pohodlnejšie, môžete si za komfort priplatiť. Výrobcovia ponúkajú rôzne vymoženosti o ktorých možno ani netušíte. Prichádzame do doby, kedy sa prestáva používať známe “nedá sa”. Zákazník je kráľom. Pripravili sme si retrospektívu “luxusných” technológií, ktoré sú dnes bežnou súčasťou.

 

 

Elektricky ovládané okná a spätné zrkadlá

 

Potrebujete dať dole okno a hľadáte ovládač okna. Určite si však pamätáte točenie kľukou. Malo to svoje čaro. Môžete si ich užiť v niektorých starších autách. Ovládanie zadných okien majú manuálne.

 

Spätné zrkadlá pohodlne ovládate z pozície vodiča. Dokonca sa v zime nemusíte starať ani o námrazu. Stačí pustiť vyhrievanie a chvíľu počkať. V minulosti tomu tak nebolo, vyhrievanie bol iba sen a keď ste chceli nastaviť zrkadlo na strane spolujazdca, museli ste sa k nemu nahnúť.

 

 

 

Tempomat

 

Podrobnejšie sme sa mu venovali v článku “Tempomat a ako s ním správne pracovať”.

 

Aktuálne existujú tri kategórie vozidiel z pohľadu tempomatu. Vozidlá bez tempomatu sú veľmi nekomfortné na dlhé cesty. Pasívny tempomat umožňuje udržiavať rýchlosť, ale vyžaduje neustálu spoluprácu s vodičom.

 

Adaptívny tempomat dokáže udržiavať vzdialenosť pred ním. Je najnovším výdobytkom techniky. V dnešnej dobe ho môžete nájsť aj v autách nižšej strednej triedy.

 

 

Automatická prevodovka

 

Poznáte vtip?

 

“Ako v USA najlepšie zabezpečíte auto proti ukradnutiu? Kúpte si verziu s manuálnou prevodovkou.”

 

Až 85% vozidiel v USA má automatickú prevodovku.

 

U nás to percento nie je tak vysoké, avšak sú typy automobilov, ktoré sa vyrábajú iba vo verzii s automatickou prevodovkou.

 

Dnes si môžete kúpiť auto s automatom absolútne bez problémov a cenový rozdiel oproti manuálu je minimálny. Napriek tomu sú vodiči, ktorí nedajú dopustiť na radenie, ktoré majú kompletne vo svojej réžii.

 

 

 

Vyhrievanie sedačiek

 

Naprieč spektrom vymožeností, ktoré sa udomácnili v autách nižších tried, zrejme nič nie je bežnejšie ako vyhrievané sedačky. Motoristil ich využijú najmä v zime. Kým sa zohreje automobil, Váš zadok a chrbát sú už v teple.

 

Na čo sa môžeme tešiť v budúcnosti?

 

Ak bude technika postupovať tak ako doteraz, o pár rokov budú v bežnej praxi ventilované sedačky. Dnes ich môžete vidieť v luxusných vozidlách.

 

 

Cúvacia kamera, parkovacie senzory

 

Nikto predsa nemá oči vzadu. Preto Vám príde vhod kamera, ktorá zobrazí celé “divadlo” za autom.

 

Starí fachmani tvrdia, že tento systém nepotrebujú. Cúvali ešte keď neboli žiadne pomocné systémy. A bez problémov. Proti gustu žiaden dišputát.

 

Parkovacie senzory sú bežnou súčasťou dnešných vozidiel. Veľmi pomôžu. Nespoliehajte sa iba na ne. 100% kontrolu budete mať, keď si danú situáciu obzriete osobne. Aj tu platí: “Lepšie raz vidieť ako 100x počuť.”

 

 

 

Automatická klimatizácia

 

V horúcich letných dňoch je nenahraditeľná. Vyhľadávajú ju aj najväčší odvážlivci, ktorí veľmi dobre znášajú teplo. Stačí, ak príde týždeň s teplotou nad 35° C.

 

Manuálna klimatizácia je predchodcom automatickej. Pri manuálnej len veľmi ťažko nastavíte optimálnu teplotu. Chvíľu Vám je horko, chvíľu zima. Stále musíte nastavovať.

 

Preto vidíme automatickú v čoraz viac vozidlách. Veď prečo si nedopriať komfort. Môžete si predsa nastaviť teplotu, pri ktorej Vám bude príjemne bez toho, aby niečo na Vás fúkalo.

 

 

Xenónové a led svetlomety

 

“Je to srnka, alebo sa mi to iba zdalo?”

 

Aj takéto otázky ste si kládli za éry, keď osvetlenie vozidiel nebolo na úrovni ako je tomu dnes.

 

Dnešné svetlomety s xenónovými výbojkami či ledkami Vás na “holičkách nenechajú”. Simulujú denné svetlo a vidíte skoro až za roh. Avšak aj táto minca má dve strany. Nevýhodou je, že oslepujú protiidúce autá vo vyššej miere ako klasické žiarovky.

 

Technológia ide dopredu každým dňom. Je vysoko pravdepodobné, že vedci v dohľadnej dobe vyvinú svetlo, ktoré nebude oslepovať ostatných.

 

 

 

Parkovací asistent

 

“Pohodlne sa usaďte, zaparkujem za Vás.”

 

Ak by Vaše auto vedelo hovoriť (zrejme otázka pár rokov), oslovilo by Vás touto vetou. Pre niektorých to znie ako hudba budúcnosti. Systém parkovacieho asistenta sa pomaly, ale isto udomácňuje.

 

Tvrdí chlapi sa úškrnom posmievajú. Vraj to je technológia pre ženy. Pravdou je, že po vyskúšaní sa názor mení.

 

Áno. Parkovací asistent dokáže zaparkovať lepšie ako najlepší vodič.

 

 

Multifunkčný panel s navigáciou

 

Stredový panel už dávno nepatrí iba rádiu s “kazeťákom”.

 

Dnes patrí displejom. Čím väčší, tým lepšie. Zvláda toho vskutku veľa. Neviete kadiaľ do cieľa? Prepnete na navigáciu. Rádio nemusíte ladiť gombíkom, panel to zvládne za Vás.

 

Zaujme podrobný prehľad o parametroch jazdy. Je toho skutočne veľa. Už chýba iba tlačidlo s logom kávy, ktorá sa sama uvarí po stlačení :)

 

 

Príbeh nekončí

 

Systémov pre zvýšenie bezpečia a komfortu je veľa. Určite sme nevymenovali všetky. Možno sme zabudli práve na Váš obľúbený. Pokojne nám dajte vedieť. Nabudúce to napravíme.

 

Systém nezávislého kúrenia sme zámerne vynechali. Napriek tomu, že jeho prínos viete veľmi oceniť v zime, iba veľmi pomaly sa stáva štandardom vo vozidlách nižšej triedy. Najmä pre vysokú cenu.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN