Zásady správneho voskovania svojpomocne

Zima je už za dverami a preto je najvyšší čas myslieť aj na ošetrenie karosérie svojho štvorkolesového miláčika, pokiaľ ešte neudreli silné mrazy. Jednou z najlepších variantov je ošetrenie laku karosérie voskom. Bude tomu však predchádzať dôkladné umytie celej karosérie auta. Túžba mať navoskované auto svojpomocne však v tomto smere nestačí. Poviete si, žiadny problém, no v skutočnosti nie každý dobre pozná správny postup, ako na to. Prinášame základné zásady voskovania karosérie auta, ak sa rozhodnete, že si to spravíte radšej sami a svojpomocne.

Krok č. 1 --Príprava je dôležitá 

Ako prvý krok je dôkladná príprava na samotné voskovanie vozidla. Bez dôkladnej prípravy nedosiahnete kvalitný výsledok. Zima je veľmi náročným obdobím pre každý lak a karosériu vozidla, tak aj preto nič nepodceňte. Začnite keď vonku ešte nemrzne a je pomerne teplo a nehrozí zmrznutie častí karosérie. Dbajte na precízne a dokonalé očistenie karosérie. Najmä ak ste často chodili v predchádzajúcom období po znečistených a zablatených cestách, či asfalte. Základ je, aby ste celú karosériu auta dôkladne očistili od nečistôt a mastných častí. Inak nebudete môcť prejsť na ďalší krok na ceste za svojím cieľom.

Krok č. 2 - Dôkladné umytie 

V rámci druhého kroku pokračujte dôkladným umytím vozidla. Najvyšší čas, pokiaľ teploty aj cez deň neklesajú pod bod mrazu. Nezabudnite si vopred vybrať správny a kvalitný autošampón (najlepšie s nulovým PH), ktorý použijete na umytie celej karosérie pred voskovaním. Súčasný trh s autokozmetikou je bohatý a pestrý na produkty, takže by ste s tým nemali mať problém. Vsaďte radšej na kvalitné a overené produkty, respektíve skutočných odborníkov na autošampóny, ako aj ďalšiu autokozmetiku. Vybrať by ste si mali rozhodnete zo značiek Turtle Wax, Atas, Xeramic, K2, 3M alebo aj Holts. Aj pri použití autokozmetiky vždy postupujte podľa návodu na obale produktu.
Práve kvalitným autošampónom docielite, že veľmi účinne zmyjete z karosérie všetku špinu a prach (a to aj z ťažko prístupných častí na vozidle).
V zásade platí, že iba úplne čistý a očistený povrch karosérie sa môže následne voskovať. Čo i len jedna nečistota, či kamienok na karosérii môže spôsobiť hotovú katastrofu pri následnom voskovaní – napríklad viditeľné zárezy vzniknuté poškriabaním, či už špinou, kamienkami, ktoré zostali pri leštení na karosérii kvôli jej zlému a slabému umytiu nekvalitným autošampónom.

Krok č. 3 - Leštenie karosérie jelenicou 

Aby ste zabránili takémuto neželanému efektu, ihneď po umytí auta celú karosériu dôkladne vyutierajte jelenicou. Práve pomocou jelenice docielite úplne suchý lak karosérie vášho auta, čo je dôležitý atribút pre následné nanášanie vosku.
Ešte jeden tip: Nezľaknite sa hneď na začiatku, ak ste s jelenicou ešte predtým nepracovali. Keď je jelenica na začiatku suchá, bude sa s ňou trochu horšie pracovať a sušiť samotný lak karosérie. Samotným postupným stieraním sa vám bude dariť tento cieľ lepšie docieliť, až po chvíli stierania jelenicou bude karoséria vášho auta úplne suchá a pripravená na nanášanie samotného vosku.

Krok č. 4 - Nanášania vosku 

Hneď ako osušíte celý povrch karosérie laku vášho vozidla, budete môcť začať s nanášaním vosku na samotný povrch karosérie. Zvoľte si tuhý vosk. Práve ním docielite čo najvyšší lesk laku na dlhú dobu a okrem toho eliminujete neželaný proces oxidácie na samotnej karosérii auta, ktorý ju môže časom poškodiť.
Vosk nanášajte pri teplote 20 ˚C pri normálnej vlhkosti ovzdušia, na čerstvom vzduchu s cieľom zabezpečenia kvalitného sušenia a vetrania. I keď teraz v jesennom a sychravom počasí to môže byť problém čo sa týka teploty, hlavne dbajte, aby vám nepršalo, i keď teplota bude nižšia. Vosk nanášajte čistou mäkkou špongiou (handričkou) a to konkrétne v rovnakej (pravidelnej) a hrubšej vrstve postupne na celý povrch karosérie. Postupujte napríklad od strechy vozidla, cez kapotu, kufor, všetky dvere a ostatné detaily karosérie. V rámci voskovania je veľmi dôležité vždy dodržať jednu zásadu: Nanášať rovnomerne vosk na každú časť karosérie. Inak sa budú vytvárať šmuhy a škvrny na samotnom laku auta. A práve toto si istotne neželáte ani vy.
Pri voskovaní si vždy dávajte pozor na zašpinenie všetkých plastových a gumových častí, ktorých je na karosérii viac ako dosť. Ak sa vám podarí niektorú takúto časť zašpiniť, tak ju jednoducho ihneď utrite alebo nechajte zaschnúť a potom vosk nechtom a jemne zoškriabte.
Radšej zabudnite na reklamou obľúbené autošampóny s tekutými univerzálnymi voskami, ktorých výhodou je aj to, že umývajú, voskujú a čistia samotný lak vozidla zároveň. Síce je to veľmi dobrý pocit, že auto aj umyjete a navoskujete veľmi rýchlo, no ako rýchlo prišiel, tak rýchlo samotný efekt a ochrana voskom odíde. Takéto ošetrenie karosérie vozidla trvá skutočne krátky čas a práve v tých najtvrdších zimných podmienkach sa môže stať, že karoséria už ani nebude chránená, i keď vy budete mať pocit, že je, nakoľko ste ju nedávno umyli a voskovali naraz.

Krok č. 5 - Dôkladné zaschnutie vosku 

Po nanesení samotného vosku na lak karosérie ho nechajte dôkladne zaschnúť. Ale pozor, nečakajte príliš dlho. Odporúčame počkať maximálne pol hodinu. Potom začnite s preleštením vosku. Leštite najlepšie s tkaninou z mikrovlákna. Po takomto postupe docielite želateľný výsledok, ktorý vydrží veľmi dlho. Ako výborný darček pre vás bude, ak sa pozriete do svojho auta a uvidíte odraz svojej tváre v karosérii svojho auta ako v zrkadle. Toto je také najväčšie zadosťučinenie z dobre odvedenej práce. Auto bude chránené viac, predovšetkým pred vonkajšími vplyvmi počasia, koróziou a nebudete musieť často venovať svoj drahocenný čas umývaniu a čisteniu vozidla. Voda a iné nečistoty sa budú od takto spevneného laku vozidla dokonale odrážať.
Okrem iného vosk zabezpečí karosérii auta vyššiu a silnejšiu odolnosť voči oxidácii na vzduchu a dlhšiu čistotu auta. Pre vás ako majiteľa auta dlhšiu radosť z dobre odvedenej práce. Myslite na to, že pokiaľ lak auta nenavoskujete a to pravidelne, tak korózia naruší jeho kvalitu a vzhľad veľmi rýchlo, čím ho znehodnotí. Obzvlášť v náročnejšom zimnom období, nezabúdajte na to.

Krok č. 6 - Bezpečnosť pri práci 

Na záver predsa ešte jedna dôležitá rada. Myslite aj na bezpečnosť pri samotnej práci s voskom, či ďalšou autokozmetikou počas starostlivosti o svojho miláčika. Nepodceňujte ani túto zásadu, i keď sa na prvý pohľad môže zdať, že sa vám nemôže nič nebezpečné stať. Odporúčame vždy postupovať podľa príbalového letáku, ktorý má a musí mať dnes každý značkový a kvalitný produkt. Okrem toho platí, že každý vosk je horľavý a pri každej aktivite s horľavou látkou pracujte veľmi opatrne, neohrozujte svoje zdravie nedbalým počínaním si. Dobré je používať pri aplikácii vosku, či ostatných produktov z dielne autokozmetiky ochranné pomôcky, nakoľko väčšina týchto látok je dráždivá na ľudskú pokožku.


Tak a teraz vám už nezostáva nič iné, iba sa s chuťou pustiť do práce. Oboznámili ste sa rýchlo a jasne so všetkými dôležitými zásadami pre správne voskovanie svojho štvorkolesového miláčika. Prajeme pevné nervy a veľa trpezlivosti pri tomto pomerne fyzicky a časovo náročnom úkone (ak nechcete nič podceniť), ale o to viac výbornom pocite z dosiahnutého výsledku.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN