Žhaviace sviečky: všetko, čo by ste o nich mali vedieť

V predošlých článkoch nášho blogu sme sa už venovali tomu, ako správne zahrievať motor v zime. Dnes na túto tému nepriamo naviažeme, pretože sa budeme rozprávať o tom, prečo niektoré autá po mrazivej noci odmietajú naštartovať, aj keď je batéria nabitá.

 

Na vine sú nenápadné elektronické súčiastky, o ktorých by mali vedieť všetci majiteľa naftových motorov. Poďme sa spolu pozrieť na žhaviace sviečky.

 

A zase ten diesel

 

Žhaviace sviečky, alebo tiež žhaviče, sú nevyhnutnou súčasťou všetkých vznetových motorov, ktoré najčastejšie spaľujú naftu. Vznetovým motorom sa často hovorí aj dieselové, čo však nie je celkom presné, pretože naftové motory nemusia byť nevyhnutne aj vznetové.

 

Žhaviče sú miniatúrne elektronické súčiastky, ktoré vzhľadom naozaj pripomínajú sviečky a nachádzajú sa v hlave každého valca v motore. Ich úlohou je pomocou vysokej teploty (často až 1000 °C) zapáliť pohonnú zmes a uviesť tak motor do činnosti. Na rozdiel od zapaľovacích sviečok, ktoré plnia rovnakú funkciu v zážihových motoroch, žhaviče k zapáleniu paliva nevyužívajú iskru ale kompresnú teplotu.

 

K technickým podrobnostiam zachádzať nebudeme, pre naše účely nám stačí vedieť rozdiely v ich fungovaní a odlišný prístup, ktorý vďaka tomu benzínové a naftové motory vyžadujú.

 

Najskôr zohriať

 

Keďže už vieme, na akom princípe vznetový motor funguje, nie je ťažké domyslieť si jeho najväčší problém. Zapaľovacie sviečky v zážihových motoroch sú v podstate schopné okamžitej prevádzky, no na žhaviče musíte ísť pomalšie.

 

Aby boli schopné bez problémov zapáliť naftu alebo inú pohonnú zmes, musia sa zohriať na určitú teplotu, čo chvíľu trvá. Ak má vaše auto pod kapotou vznetový motor, z parkoviska sa tak zrejme dostanete o niečo neskôr ako sused jazdiaci na benzín alebo plyn.

 

Vznetový motor tiež vyžaduje viac času na celkové zahriatie a práve to je dôvod, prečo sa hovorí, že diesel nie je vhodný na krátke trasy.

 

Zdržanie nie je, samozrejme, vôbec katastrofálne, ale je dobré poznať správny postup štartovania vznetového motora a vyhnúť sa nadávaniu, keď vám studený motor nebude chcieť hneď naskočiť. Takže ako vlastne na to?

 

  1.        krok - predžhavenie

 

Ešte pred samotným štartovaním je potrebné dovoliť žhaviacim sviečkam, aby sa trochu zahriali. Dosiahneme to tak, že otočíme kľúčik v zapaľovaní len do druhej polohy (všetky kontrolky na palubnej doske sú rozsvietené) a čakáme 4-10 sekúnd. Doba predžhavenia závisí od vonkajšej teploty, čím väčšie mrazy, tým viac času to vyžaduje.

 

  1.        krok - štartovanie

 

Keď sú už žhaviče dostatočne zohriate, môžeme motor naštartovať. Sviečky sa aj počas tejto fázy neustále zohrievajú.

 

  1.        krok - dožhavenie

 

Posledná fáza môže pri skutočne nízkych teplotách trvať až niekoľko minút, no vy sa už môžete šetrne pohnúť z miesta (viď. náš článok o zahrievaní motora). Motor a chladiaca kvapalina musia ešte stále dosiahnuť prevádzkovú teplotu a preto počas prvých minút motor nemusí pracovať optimálne, čo sa prejaví najmä vyššou spotrebou a väčším množstvom výfukových splodín.

 

Ako sa starať o žhaviče?

 

Tak ako všetko, aj žhaviace sviečky majú určitú životnosť a časom je potrebné ich vymeniť. Táto doba je závislá najmä na množstve štartov, no všeobecne sa udáva životnosť 30 000 najazdených kilometrov.

 

Ich výmena je jednoduchý úkon, ktorý zvládne aj úplný lajk, no ak s tým šofér nemá žiadne skúsenosti, je istejšie požiadať o výmenu v servise. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam, keď sa jedno ráno nepohnete z miesta a budete hľadať príčinu problému.

 

V našej ponuke nájdete pestrý výber žhavičov, ktoré vám zabezpečia bezproblémový štart aj v tej najtuhšej zime. Objednajte si ich ešte dnes a buďte pred zimou o krok vpred.

 

Dúfame, že vám dnešný článok priniesol užitočné informácie a prajeme veľa bezpečných kilometrov.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN