Zima s automatom: tieto veci nikdy nerobte!

snow

Zdroj obrázkov: Pixabay

Počiatočná nedôvera voči moderným automatickým prevodovkám, sa z našich ciest pomaly ale isto vytráca a takýchto áut aj na Slovensku neustále pribúda. Na pohodlie dvoch pedálov sa ľahko zvyká a tí, ktorí podľahli jeho kúzlu, na automat nedajú dopustiť.

 

Automat poskytne komfort najmä v zápchach a v meste s množstvom križovatiek, no jeho jednoduchosť ocenia tiež začínajúci vodiči, ktorí bez nutnosti neustále preraďovať môžu venovať viac pozornosti okolitej premávke.

 

Aj jazda s automatom má však svoje špecifické riziká, na ktoré je potrebné myslieť najmä v zimnom období. V dnešnom článku si povieme niečo o tom, ako jazdiť s automatom bezpečne a na čo si dať pozor v nepriaznivom počasí.

 

Hladký rozbeh bež šmyku

 

Niektorí vodiči v snahe o rýchly štart najskôr vytočia motor v režime N do vysokých otáčok a následne preradia do D. Odhliadnuc od toho, že pri takomto rozbiehaní dostáva prevodovka poriadne zabrať, riskujú pri ňom šoféri aj pretočenie kolies a nezvládnuteľný šmyk.

 

Poľadovica na cestách už prekvapila nejedného vodiča a preto sa nespoliehajte na to, že vás zimné pneumatiky udržia prilepeného na asfalte. Stačí vozovka vlhká od rannej hmly alebo poprašok čerstvého snehu a nebezpečná situácia na seba nenechá dlho čakať.

 

Nutnosť rýchlo sa zaradiť do hustej premávky vodičov často vedie k tomu, aby dupli na plyn, aj pri automate však platí, že jazdu je potrebné prispôsobiť stavu cesty a svojím schopnostiam. Bezpečnejšie rozbiehanie dosiahnete tak, že dovolíte autu, aby sa v režime D najskôr pohlo samo a až následne budete plynulo pridávať otáčky.

 

Nebojte sa hlbokého snehu

 

Citlivá obsluha plynu a brzdy je alfou aj omegou bezpečnosti s automatickou prevodovkou. Netrpezliví vodiči pri parkovaní alebo otáčaní v hlbokom snehu ľahko riskujú zapadnutie. Najmä brzdenie v snehu často spôsobí, že koleso si pod sebou vytvorí koryto, z ktorého sa nebude vedieť dostať.

 

Dá sa tomu jednoducho predísť, ak pre dobrzdenie využijete odpor snehu a brzdového pedála sa budete dotýkať len minimálne. Auto tak v snehu zastaví samé a nebude mať najmenší problém pohnúť sa znovu do opačného smeru.

 

Ak sa vám predsa len podarilo zapadnúť, môžete sa oslobodiť "rozhúpaním" vo vyhrabanom koryte a využitím zotrvačnosti sa z neho dostanete. Táto technika však vyžaduje určitý cvik a presnú prácu s plynovým aj brzdovým pedálom, lepšie preto urobíte, ak si ju najskôr nacvičíte na nejakom voľnom priestranstve.

 

 snow1

Zdroj obrázkov: Pixabay

Radšej zavolajte odťahovku

 

Poruche sa niekedy nedá vyhnúť ani pri dodržiavaní všetkých pravidiel a občas sa môže stať, že auto potrebujete odtiahnuť do servisu. Pri ťahaní auta s automatickou prevodovkou by ste však mali byť nanajvýš opatrný, pretože inak môžete citlivý mechanizmus zničiť a nevyhnete sa nákladnej oprave.

 

Autá s automatom je síce možné na krátke vzdialenosti a pri nízkych rýchlostiach ťahať, ale mali by ste k tomu pristúpiť len v tých najnutnejších prípadoch. Bez motora totiž nepracuje olejové čerpadlo a riskujete poškodenie prevodovky, dajte preto vždy prednosť odvozu.

 

S chladnou hlavou aj pri šmyku

 

Občas cesty prekvapia každého z nás a v takom prípade je dôležité nepodliehať panike a snažiť sa nebezpečnú situáciu ešte viac nezhoršiť.

 

Pre zvládnutie šmyku s manuálnou prevodkou koluje medzi vodičmi všeobecné pravidlo, že ako prvé je potrebné vytlačiť spojku a volantom točiť na opačnú stranu, aby sa auto čo najskôr vyrovnalo. Čo si však počať s automatom, ktorý spojku vôbec nemá?

 

Ak pustíte plynový pedál, automatická prevodovka nebrzdí motorom, ale správa sa, akoby ste mali spojku zošliapnutú. V rizikovej situácii tak iba zložte nohu z plynu a snažte sa zostať pokojný.

 

Veríme, že vám náš článok priniesol užitočné informácie a prajeme vám bezpečnú jazdu.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN